Bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile yeni zelanda tavşanında ıntracranial arterlerin tanımlanması, üç boyutlu modellenmesi ve morfometrisi
Identification, three dimensional modeling and morphometry of intracranial arteries in new zealand rabbit by computed tomography angiography
- Tez No: 632107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DEMİRASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmada bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile Yeni Zelanda Tavşanı'nda intracranial arterlerin tanımlanması, üç boyutlu modellenmesi ve morfometrisi'nin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenmiştir (Proje No: 0580-YL-19). Çalışmada her iki cinsiyetten (10 dişi, 10 erkek) toplamda 20 adet erişkin Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı kullanıldı. Bilgisayarlı tomografi anjiyografi çekimlerinden önce genel anestezi prosedürü uygulandı. Çekim için tavşanlara prone pozisyonu verildi. Tavşanların vena auricularis marginalis'inden kontrast madde enjekte edilerek bilgisayarlı tomografi anjiyografi çekimleri gerçekleştirildi. Elde edilen bilgisayarlı tomografi anjiyografi görüntüleri kullanılarak MIMICS 13.0 programında belirlenen noktalardan morfometrik ölçümler yapıldı. Aynı program üzerinde iki boyutlu görüntülerden üç boyutlu intracranial arter modeli oluşturuldu. İstatistiksel olarak ölçümlerin cinsiyet ve taraf karşılaştırılmaları yapıldı. Çalışmada arteria basilaris'in bilateral arteria vertebralis tarafından medulla oblangata'nın basal'ı seviyesinde oluştuğu gözlendi. Çalışmada dişi ve erkek tavşanlarda sadece arteria cerebri caudalis dextra et sinistra'nın çap değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlendi. Yön bakımından ise istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmadı. Sonuç olarak, çalışmamızda elde edilen bilgilerin ölüme yol açan hastalıklar arasında önemli bir payı olan serebrovasküler patolojilerle ilgili yapılacak çalışmalara, klinisyenlere ya da araştırmacılara katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to identify, three-dimensional modeling and morphometry of intracranial arteries in New Zealand Rabbit by computerized tomography angiography. This research is supported by Burdur Mehmet Akif Ersoy University Scientific Research Projects Coordinator (Project No: 0580 YL-19). A total of 20 adult New Zealand White Rabbits of both sexes (10 females, 10 males) were used in the study. General anesthesia procedure was performed before computed tomography angiography shots. Rabbits were given prone position for shooting. Computed tomography angiography shots were performed by injecting contrast material from the vena auricularis marginalis of the rabbits. Morphometric measurements were made from the points determined in the MIMICS 13.0 program using the computerized tomography angiography images obtained. A three-dimensional intracranial artery model was created from two-dimensional images on the same program. Statistically, comparations of gender and side measurementents were made. In the study, it was observed that arteria basilaris was formed by the bilateral arteria vertebralis at the basal level of the medulla oblongata. In the study, a statistically significant difference was determined in the diameter values of arteria cerebri caudalis dextra et sinistra only in male and female rabbits. In terms of side, there was no statistically significant difference. In conclusion, we believe that the information obtained in our study will contribute to the studies, clinicians or researchers about cerebrovascular pathologies, which have an important share among the diseases that cause death.