Derin kavitelerde farklı restoratif materyallerin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of different restorative materials in deep cavities
- Tez No: 909147
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KARADAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yüksek viskoziteli cam iyonomer, bulk fill kompozit ve konvansiyonel kompozitin derin kavitelerde klinik performansını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, ESE (European Society of Endodontology) kriterlerine göre derin çürük lezyonu olan veya radyografik olarak dentinin ¾ üne ulaşan fakat çürük ve pulpa arasında sert dentin bölgesi izlenen dişlere sahip, sistemik olarak sağlıklı, 18 yaş ve üzerindeki bireyler dahil edildi. Toplamda 94 hastada üç farklı materyal (Equia Forte, Filtek One Bulk Fill ve Gradia Direct Posterior) kullanılarak 182 restorasyon yapıldı. Her iki kompozit materyali için tek bir adeziv sistem (Single Bond Universal) kullanıldı. Restorasyonlar başlangıç (1 hafta), 6 ay ve 12 ay sonunda modifiye FDI kriterlerine göre değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi Chi-square, Fisher's exact, Friedman, Wilcoxon signed rank testleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: 12 aylık takip sonunda sınıf II EF grubunda 4 restorasyonda (2 kayıp ve 2 kırık) başarısızlık tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the clinical performance of high viscosity glass ionomer, bulk fill composite and conventional composite in deep cavities. Material and Metod: Systemically healthy individuals aged 18 years and over with teeth that had deep caries lesions according to ESE (European Society of Endodontology) criteria or teeth that reached ¾ of the dentin radiographically but had a hard dentin area between the caries and pulp were included in this study. In total, 182 restorations were made in 94 patients using three different materials (Equia Forte, Filtek One Bulk Fill and Gradia Direct Posterior). A single adhesive system (Single Bond Universal) was used for both composite materials. The restorations were evaluated according to modified FDI criteria at the beginning (1 week), 6 months and 12 months. Statistical analysis of the data obtained was performed using Chi-square, Fisher's exact, Friedman, Wilcoxon signed rank tests. Results: At the end of 12 months of follow-up, failure was detected in 4 restorations (2 missing and 2 fractured) in the class II EF group.