İki Farklı Davranış Yönlendirme Tekniğinin Çocukların Dental Anksiyete Düzeyleri Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of two different behavior guidance techniques on children's dental anxiety levels
  1. Tez No: 909148
  2. Yazar: MÜCELLA YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı iki farklı davranış yönlendirme metodunun çocukların dental anksiyete seviyeleri üzerine etkilerini psikometrik ve fizyolojik yöntemler kullanılarak, ağrı algıları üzerine etkilerini ise subjektif ve objektif yöntemler kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Kasım 2023 ve Nisan 2024 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalına başvuran 6-8 yaş arası üst çene molar dişlerinden birinde pulpotomi ihtiyacı olan 63 hasta dahil edildi. Hastalar AGU, video ile modelleme ve mobil uygulama grubu olmak üzere kullanılacak davranış yönlendirme metoduna göre 3 gruba ayrıldı. İşlemden 15 dk önce, lokal anestezi sonrası, pulpotomi sonrası ve işlem bitiminden 15 dk sonra hastaların tansiyon, nabız ve saturasyon değerleri kaydedildi. Ayrıca tedavi tamamlandıktan sonra MCDASf ve WBS uygulandı. Tedavi süresince alınan video kaydı üzerinden FLACC ile değerlendirme yapıldı. İstatistiksel analiz için One Way Anova Testi, Kruskal Wallis Testi, Friedman Testi ve Tekrarlı Ölçüm Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of two different behavioral management methods on children's dental anxiety levels using psychometric and physiological methods and on pain perception using subjective and objective methods. Material and Method: This cross-sectional study included 63 patients aged 6- 8 years who required pulpotomy in one of their maxillary molars and who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Recep Tayyip Erdoğan University between November 2023 and April 2024. The patients were divided into 3 groups according to the behavioral guidance method to be used: AGU, video modeling, and mobile application group. Blood pressure, pulse, and saturation values of the patients were recorded 15 minutes before the procedure, after local anesthesia, after pulpotomy, and 15 minutes after the end of the procedure. In addition, MCDASf and WBS were applied after the treatment was completed. Evaluation as made with FLACC on the video recording taken during the treatment. One Way Anova Test, Kruskal Wallis Test, Friedman Test, and Repeated Measurement Analysis were used for statistical analysis.