Farsça Türkçe Mesnevîlerde Mi'râciyyeler (XII.-XV. yüzyıl)
Mi'râjiyyahs in Persian Turkish Masnavi (XII.-XV. century)
- Tez No: 909146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇORAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Hz. Peygamber yüzyıllardır İslamî Edebiyata ilham olmaktadır. Diğer mucizeleri ile birlikte mi'râcını anlatan müstakil eserlerin yanı sıra divânlarda, mesnevîlerin tertibinde mi'râciyye bölümleri de yer almakta, faklı konularda yazılmış pek çok müstakil eserin içinde de mi'raciye bölümleri dikkat çekmektedir. Konumuz olan mesnevîlerde, müstakil mi'râciyye bölümüne yer veren ilk müellif 12.yy. İranlı şair Senâî'dir (ö. 535/1131). Daha sonra özellikle Fars ve Türk şairler bu geleneği devam ettirerek eserlerinde tevhid ve münacat bölümünden sonra Mi'râciyye bölümüne de yer vermeye başlamışlardır. Bu çalışmada ilk örnekleri ihtiva etmesi, sonraki dönemlerdeki eserlerde, bu örneklerin tekrar edilmesi ve çalışmanın kapsamını aşmamak bakımından XII-XV. asırdaki Farsça ve Türkçe mesnevilerde yer alan mir'âciyye bölümleri şekil, muhteva ve kaynaklara uygunluk bakımından karşılaştırılmaktadır. Fars Edebiyatını ele alırken XII. yy. şairi Senâî'nin yaşadığı dönem olan Gazneliler'den, Fars Edebiyatı'nın gerilemeye başladığı XV. yy.'a kadar telif edilen mesnevîler ile Türk Edebiyatında aynı dönemde Anadolu sahasında yazılmış mesnevîlerdeki mi'râciye bölümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Prophet has inspired Islamic literature for centuries. In addition to detached works describing his mi'râj along with his other miracles, mi'râjiyya chapters are also included in divans and in the organization of masnawîs, and mi'râjiyya chapters are noteworthy in many detached works written on different subjects. The first author to include an independent mi'râjiyya section in the masnawîs that are our subject is the 12th century Iranian poet Senâî (d. 535/1131). Later, especially Persian and Turkish poets continued this tradition and started to include the Mi'râjiyya chapter after the Tawhid and munajat chapters in their works. This study compares the mir'âciyye sections in the Persian and Turkish masnavis of the XII-XV. centuries in terms of form, content and conformity to the sources in order to contain the first examples, to repeat these examples in the works of later periods and not to exceed the scope of the study. While dealing with the Persian Literature, the masnawîs written from the Ghaznavids, the period in which the XIIth century poet Senâî lived, until the XVth century, when Persian Literature began to decline, and the mi'râjiyya chapters in the masnawîs written in the Anatolian field in the same period in Turkish Literature are discussed.