Bilgisayar destekli oto liftinin tasarımı ve hesabı
Computer aided design of autolift and calculated
  1. Tez No: 90915
  2. Yazar: ERKAN BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDET UÇAR, DOÇ. DR. RECEP KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kullanılmakta olan araç kaldırma krikolarının genel olarak tip ve şekilleri, ayrıca maksimum 2500 kg ' lık yük taşıma kapasitesine sahip bir araç krikosunun gücü hesaplanmaya çalışılmıştır. Birinci kısımda kaldırma makinalanmn çeşitleri üzerinde bir açıklama yapılmıştır. Bu bölümde, kramayerli krikolar, hidrolik krikolar ve vidalı krikolar hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Bir sonraki bölümde ise maksimum 2500 kg 'lık bir yük taşıyan, otomotiv sektöründe servis istasyonlarında kullanılan ve elektrik motoru ile çalışan bir oto servis liftinin hesabı yapılmıştır. Hesaplama sırasında bazı büyüklükler piyasada kullanılan liftlerin ölçüleri dikkate alınarak kabul edilmiştir. Bu şartlarda kullanılan malzeme ve büyüklük değerlerinin emniyetli olup olmadığı gözlenmiştir. Son bölümde ise bu krikoların tercih sebepleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, as generally the type and the shapes of the lifting jacks being using and has also been calculated the power of a vehicle lifting jacks having maximum load capacity of 2500 kg. In the first part, there has been explained about the kinds of the lifting machines, has been given a general information related rack jacks, hydraulic jacks and screw jacks. In the next part, there has been calculated the calculation of thr automobil service lifts driven by electric motor and has been applied at the service stations in the field of automotive sector with capacity of 2500 kg. During the calculation, some dimensions have been accepted by taking into account the sizes of the lifts used in the market. It was observed whether or not this material and size values used under these conditions are secured. in the final part, the preference causes of these lifting jacks has been taking into account.