İki buçuk tonluk çatallı elektrikli araç servis lifti çizimi ve tasarımı
  1. Tez No: 55194
  2. Yazar: İSHAK GENÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
BİR BUÇUK TONLUK ÇATALLI ELEKTRİKLİ ARAÇ SERVİS LİFTİ ÇİZİMİ VE TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi) İshak GENÇYILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1996 ÖZ Bu çalışmada bir buçuk tonluk çatallı elektrikli araç servis lifti konusunda sanayi ve ilgili çevrelerin ihtiyacı olan bilgiler toplanmış ve bir bütün olarak sunulmuştur. Genel olarak oto servis lifli tasarımı sırasında göz önünde bulundurulması gereken faktörler, emniyet tedbirleri liftin kısım ve çeşitleri incelenmiştir. Ayrıca liftin yükleme ve mukavemet açısından en kritik kısmı olan lift kolunun kuvvet analizi yapılarak uzuvlarından birinin hesabı bilgisayar programı yardımıyla yapılmıştır. Ele alman kol gibi kompleks parçalarının kuvvet analizi el ile yapılması çok zor olduğundan lift kaldırma kolu ANS YS'de modellenerek gerilmeler incelenmiştir. Oto servis liftinin parçalarının çokluğu ve karmaşıklığı imalat resimlerinin elle çizimi için uzun ve yorucu bir çalışma gerektirmektedir. Çizimlerin çoğaltılması, saklanması, depolanması gibi durumlar problem oluşturduğundan lift parçalarının tamamı ve komple resmi AUTOCADte çizilerek ekte sunulmuştur. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa sayısı. Tez Danışmanı 225.07.01 Oto servis lifti, araç servis lifti, lift 163 Doç. Dr. Faruk MENDİ1
Özet (Çeviri)
DRAWING AND DESIGN OF ELECTRICAL VEHICLE SERVICE LIFT OF CAPACITY 1.5 TON (M.Sa Thesis) Ishak GENÇYILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE Jufy 1996 ABSTRACT In this study, the information and data being the need of industry and the concerning areas on electrical vehicle service fork lift of capacity 1.5 tons were collected and were submitted in whole. In general the factors to be considered in designing the auto service lift, safety measures and the parts and the types of the lift were studied. Besides, the force analysis of lift arm, being the most critical part in terms of loading ant strength, was done. Moreover, calculation of one of the elements was done by the aid of computer programming. Since the analysis of strain of the complex parts like given arm is difficult, the lift arm was modeled in ANS YS and the strains were studied. The variety and the complexity of the parts of auto service lift necessitate long and hard study for drawing the product drawings by hand. Since the situations like reproduction, maintenance and storage of the drawings bring problems, the total of the lift parts and the complete drawing were drawn by AUTOCAD and submitted in appendix. Science code : 225.07.01 Key words : Auto service lift, Vehicle service lift, lift. Number of pages : 163 j Thesis supervisor : Doç. Dr. Faruk MENDİ