Antibiyotiklere dirençli bakteri suşlarında bakteriyofaj izolasyonu
Bacteriophage isolation from antibiotic-resistant bacterial strains
  1. Tez No: 909153
  2. Yazar: KHADIJA NARIMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Antibiyotik direnci, antibiyotiklerin uzun süreli ve tekrarlayan kullanımı sonucu oluşan, geçmişten günümüze tedavide zorluklar yaratan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Hastane enfeksiyonları ise, genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda, cerrahi işlemler sonrasında ya da yoğun bakım ünitelerinde kateter, solunum cihazı veya diğer invaziv araçların kullanımı esnasında meydana gelir. Bu ortamlar, antibiyotiklere dirençli bakterilerin yayılması ve kolonizasyonu için elverişli koşullar oluşturur. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin oluşturduğu hastane enfeksiyonlarının tedavisi zor hatta da imkansızdır. Bundan dolayı, antibiyotiklere dirençli bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılarak alternatif yöntemlerden birisi olan bakteriyofajlar, gelecek için umut vaat etmektedir. Fajların hedefe yönelik etkileri ve antibiyotikler ile birlikte kullanımı, gelecekte hastane enfeksiyonlarının tedavisinde yeni bir çığır açabilir. Ancak, faj tedavisinin güvenli ve etkili bir şekilde uygulanabilmesi için daha fazla klinik çalışmalar yapılmalı; tedavinin güvenliği, etki mekanizması ve uygulanabilirliği açısından kapsamlı bir şekilde incelenmelidir. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına değişik servis, yoğun bakımdan, Geleneksel ve Tamalayıcı Tıp Uyulama ve Araştırma Merkezi larva debridmanı polikliniğinden gelen materyallerden üretilmiş ve stoğa kaldırılmış dirençli Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Streptococcus pyogenes, Morganella morgannii, Enterebacter cloacae suşları konakçı bakteriler olarak kullanılmış ve bu bakterilerden faj izolasyonu yapılması planlanmıştır.Hastane kökenli dirençli bakterilerden faj izalasyonu için kullandığımız yöntem ile ilgili litaratürde yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Kullandığımız yöntem orjinal olup; bakterilerin ısı değişimi ve mekanik etkilere mağruz bırakılarak hücre duvarının bütünlüğünü bozulması ve fajların serbesleşerek ortama salınması hedeflendi. Yapılan çalışma sonucu P. aeruginosa, K. pneumoniae, E. coli bakterilerinden faj izolasyonu yapıldı. Elde ettiğimiz“kirli”fajlara birçok kez saflaştırma prosedürü uygulandı. Saflaştırma sonucu P. aeruginosa ve K. pneumoniae bakterilerinden saf, litik fajlar elde edildi. İlk kez denenen, başarı oranı öngörülemeyen yöntem yeniliklere ve geliştirilmeye açık bir yöntemdir. Antibiyotiklere alternatif tedavi yöntemi olarak düşünülen fajların dirençli bakterilerden izolasyonunun yapılması ilk kez olduğundan önemli olup, daha kapsamlı çalışmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is a serious public health problem that has caused increasing difficulties in treatment over time, resulting from the prolonged and repeated use of antibiotics. Hospitalacquired infections typically occur in patients with weakened immune systems, after surgical procedures, or in intensive care units (ICUs), where the use of catheters, ventilators, or other invasive devices creates favorable conditions for the spread and colonization of antibioticresistant bacteria. The treatment of hospital infections caused by antibiotic-resistant bacteria is often difficult and even impossible. Therefore, bacteriophages, which are used as an alternative method in treating infections caused by antibiotic-resistant bacteria, hold promise for the future. The targeted action of phages, especially when used in combination with antibiotics, could open new avenues for the treatment of hospital infections in the future. However, more clinical studies are needed to ensure the safety and effectiveness of phage therapy, and the safety, mechanisms of action, and applicability of the treatment must be thoroughly investigated. In this study, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Streptococcus pyogenes, Morganella morganii, and Enterobacter cloacae strains, which were resistant and isolated from various departments, intensive care units, and the Larval Debridement Clinic of the Traditional and Complementary Medicine Application and Research Center at Cerrahpaşa Medical Faculty, were used as host bacteria, and the isolation of phages from these bacteria was planned.No study in the literature has reported a method for isolating phages from hospital-origin resistant bacteria similar to the one used in this work. The method employed is original; it involves exposing the bacteria to thermal changes and mechanical stresses to disrupt their cell wall integrity, allowing phages to release and be liberated into the environment. As a result of the study, phages were isolated from P. aeruginosa, K. pneumoniae, and E. coli bacteria. The“dirty”phages obtained underwent several rounds of purification. After purification, lytic phages were successfully isolated from P. aeruginosa and K. pneumoniae. This novel method, with an uncertain success rate, is open to improvements and developments. Given that the isolation of phages from resistant bacteria is being attempted for the first time, this study is significant and requires further comprehensive research.