Farklı yüzey bitirme işlemlerinin düşük ısı bozulması sonrasında monolitik zirkonyaların renk ve translusentliği üzerine etkisi
The effect of different surface finishing procedures on the color and translucency of monolithic zirconia after low-temperature degradation
- Tez No: 909154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ELÇİN SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; farklı yüzey bitirme işlemlerinin ve hidrotermal yaşlandırmanın, 2 farklı monolitik zirkonya materyalinin rengine ve translusentliğine etkisinin in-vitro olarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 4Y-ZTP ve 5Y-TZP (Vita YZ ST ve Vita YZ XT, Vita Zahnfabrik, Almanya) zirkonya bloklardan final boyutu 15 mm çap ve 1,2 mm kalınlıkta olacak şekilde örnekler hazırlanmıştır.(N=120). Örneklere üretici firmanın talimatları doğrultusunda sinterleme işlemi (1450oC'de 2 saat) yapıldıktan sonra her materyal grubu, uygulanacak yüzey işlemine göre 3 alt gruba ayrılmıştır. Gruplara zirkonyum polisaj seti ile polisaj, glaze, polisaj+glaze işlemleri uygulandıktan sonra örneklerin yarısı ayrılarak 134°C'de, 0.2 MPa basınçta, 10 saat hidrotermal yaşlandırma işlemi yapılmıştır (n=10). Renk ölçümleri beyaz, translusensi ölçümleri beyaz ve siyah arka fonda CIEDE2000 formülü kullanılarak kaydedilmiş, aradaki renk ve translusensi farkı hesaplanmıştır. Veriler Minitab v14 ve R ile analiz edilmiştir. Üç yönlü ANOVA, Tukey çoklu karşılaştırma testi ile normal dağılım göstermeyen veriler için WRS2 paketi kullanılarak Robust ANOVA yapılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile incelenmiştir. (p0.05). Glaze uygulanan gruplardaki renk stabilitesinin klinik algılanabilir seviyesinin altında olduğu (ΔE
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to investigate in vitro the effects of different surface finishing processes and hydrothermal aging on the color and translucency of two different monolithic zirconia materials. Materials and Methods: In the study, samples 4Y-ZTP and 5Y-TZP (Vita YZ ST and Vita YZ XT, Vita Zahnfabrik, Germany) including 2 different CAD/CAM zirconia materials were used. 60 samples of each materials, 120 samples in total were prepared with final dimensions of 15 mm in diameter and 1.2 mm in thickness . Following the sintering process (2 hours at 1450°C) in accordance with the manufacturer's instructions, each material group was divided into three subgroups based on the surface treatment applied. The groups underwent polishing with a zirconia polishing kit, glazing, and a combination of polishing + glazing. Half of the samples were subjected to hydrothermal aging at 134°C and 0.2 MPa pressure for 10 hours (n=10). Color measurements were recorded using the CIEDE2000 formula with a white background, and translucency measurements were taken against both white and black backgrounds. The differences in color and translucency were calculated. Data were analyzed using Minitab v14 and R software. Three-way ANOVA and Tukey's multiple comparison tests were conducted, and for data not following a normal distribution, Robust ANOVA was performed using the WRS2 package. Multiple comparisons were evaluated using the Bonferroni test (p0.05). The color stability in groups with glaze application was found to be below the clinically perceptible level (ΔE