Bal arısının besin maddeleri ve in vitro sindirilebilirlik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of honey bee nutrients and in vitro digestibility parameters
- Tez No: 909165
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, bal arısı (Apis mellifera) kimyasal kompozisyonu ve süt ineği rasyonlarında kullanımının yemlerin kimyasal kompozisyon ve in vitro gaz üretimi (GÜ) ve metan gazı üretimi (MGÜ) üzerine etkilerini araştırılmıştır. Bu amaçla, süt ineği rasyonlarına %0 (kontrol), %1, 2 ve %3 düzeyinde arı ilavesi karıştırılmıştır. Bal arılarının kimyasal analizinde %14,01 kuru madde (KM), %66,41 ham protein (HP), %6,88 ham kül (HK), %9,03 ham yağ (HY) içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the chemical composition of honey bee (Apis mellifera) and its use in dairy cow rations on the chemical composition of feeds and in vitro tolal gas production (GP) and methane gas prduction (MGP). For this purpose, 0% (control), 1%, 2%, and 3% ground honey bee was mixed into dairy cow rations. The chemical analysis of honey bees showed that it contained 14.01% dry matter (DM), 66.41% crude protein (CP), 6.88% crude ash (CA), and 9.03% crude fat (CF).