Safranın biyopolimerlerle kaplanmış nanolipozomal sistemlerle enkapsülasyonu
Encapsulation of saffron with biopolymers coated nanoliposomal systems
- Tez No: 909168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Safran, dünyada Güneybatı Asya olmak üzere geniş bir iklim alanında yetiştirilebilen, gıda endüstrisinde renk sağlayıcı, tat ve aroma verici olarak kullanılmasının yanı sıra antioksidan, antikanserojen, antidepresan gibi biyoaktif özellikleri nedeniyle“Kırmızı Altın”olarak adlandırılan ve Crocus Sativus L. çiçeğinin stigmalarından elde edilen bir bitki türüdür. Safran biyoaktif bileşenlerinin en önemlisi, suda çözülenebilen ve bu nedenle su bazlı ürünlerde renklendirici olarak kullanılabilen krosindir ancak asidik pH, değerlerinde krosinin stabilitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, safran krosin bileşeninin stabilitesini artırmak ve kontrollü salınımı sağlamak amacıyla lipozomal sistemlerle enkapsülasyonun sağlanmasıdır. %2 (h/h) safran-su ekstraktı içeren lipozomlar (soya lesitini %2 a/h) yüksek basınçlı homojenizatörde 10.000 psi'de 3 döngü sonrası üretilmiştir. 3 döngü sonra üretilen lipozomların boyutu 70 nm, zeta potansiyeli -23.83 mV ve enkapsülasyon etkinliği %75,86'dır. Anyonik yüzey özelliğine sahip lipozomlar (-23 mV), katyonik yüzey özelliğine sahip iki farklı molekül ağırlığına sahip (43.55 kDa, %0.3 a/h; 662.66 kDa, %0.1 a/h) kitosonla kaplanmış ve taşıyıcı olarak maltodekstrin DE-19 varlığında (%20, a/h) xiv püskürtmeli kurutucuda toz haline getirilmiştir. Böylece lipozomların kullanılabilirliği ve dayanıklılığı artırılmıştır. Ayrıca aynı koşullar altında kontrol örneği olarak belirlenen safran ekstraktı-maltodekstrin karışımı ile de çalışılmıştır. Kontrol örneği dahil, toz forma dönüştürülen lipozomal safranların nem içerikleri %3.85-5.16 arasında, su aktivitesi ise 0.13-0.20 arasında değişim göstermiştir. Safran ekstraktını lipozomla kaplamanın biyoerişebilirlik üzerine etkisini tespit etmek amacıyla simüle in vitro sindirim sisteminde çalışılmıştır. Krosin içeriği safran ekstraklarında %50.72 oranında korunurken, lipozomal sistemlerde %71-93 oranında korunduğu tespit edilmiş ve lipozomla kaplanmanın krsoin içeriğini korumada başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Enkapsüle olmamış ve lipozomla kaplanan safran ekstraktlarının kontrollü salınımı incelenmiş ve safran ekstraktınındaki krosin kaybının 9 saatte %86'ya kadar çıkmıştır ancak lipozomal örneklerde bu kayıp %7-20 arasında değişmiştir. Böylece safran ekstraktının lipozomal sistemlerle enkapsülasyonunun pH stabilitesini artırdığı sonucuna varılmıştır. Sonuçlar lipozomal sistemlerin safran esktraktının enkapsülasyonunda kullanılabileceğini ayrıca safran ve lipozomal safranın da fonksiyonel içecek üretiminde kulanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Saffron is a plant species with bioactive properties. Crocin is the most important bioactive component of saffron, but the stability of crocin is adversely affected at acidic pH values. Therefore, the aim of this study is to provide encapsulation with liposomal systems to increase the stability of the saffron crocin component and to ensure its controlled release. Liposomes containing 2% (v/v) saffron-water extract (soy lecithin 2% w/v) were produced after 3 cycles at 10,000 psi in a high-pressure homogenizer. The size of the liposomes produced after 3 cycles is 70 nm, the zeta potential is -23.83 mV, and the encapsulation efficiency is 75.86%. Liposomes with anionic surface properties are coated with chitoson with two different molecular weights with cationic surface properties and in the presence of maltodextrin DE-19 as carrier powdered in a spray dryer. Moisture content of liposomal saffron converted into powder form is between 3.85-5.16% and water activity is between 0.13-0.20. While the crocin content was preserved at a rate of 50.72% in saffron extracts, it was found to be preserved at a rate of 71-93% in liposomal systems, and it was concluded that the liposome coating was successful in preserving the crocin content. Crocin loss in saffron extract increased up to 86% in 9 hours, but this loss ranged from 7-20% in liposomal samples, and it was observed that encapsulation with liposomal systems increased pH stability. The results showed that saffron and liposomal saffron can also be used in the production of functional beverages.