Prognostik nütrisyonel indeks ile tip 2 diyabet regülasyonu ve diyabetin mikrovasküler komplikasyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The regulation of type 2 diabetes with the prognostic nutritional index and the evaluation of the relationship between the microvascular complications of diabetes
  1. Tez No: 909183
  2. Yazar: DERYA COŞKUNER SEBİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TASLAMACIOĞLU DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM), tüm dünyada sıklığı giderek artan ve küresel bir sorun haline gelen düşük dereceli kronik inflamatuvar sistemik bir hastalıktır. Çalışmamızda hem beslenme hem de inflamasyonu değerlendiren güncel bir biyobelirteç olan prognostik nütrisyonel index (PNI) in tip 2 DM hastalarında diyabetik regülasyona ve diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarına olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimize Temmuz 2023 ile Mart 2024 arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 18-75 yaş arasındaki T2DM tanılı hastalar ve kontrol grubu olarak da sağlıklı kontroller dâhil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, diyabetik mikrovasküler komplikasyon varlığı ve laboratuvar verileri kaydedildi. PNI değeri, [10 x albümin(gr/dl)] + [0,005 x toplam lenfosit sayısı (mm3)] formülü kullanılarak hesaplandı. Çalışma grubu ve kontrol grubunun klinik ve laboratuvar değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 65'i T2DM ve 64'ü kontrol olmak üzere toplam 129 hasta dahil edilmiştir. T2DM grubundaki hastaların diyabet süreleri ortalama 13 yıl (min-max 1-35) idi. Çalışmaya katılanların 76'sı (58.9) erkek ve 53'ü (%41.1) kadın hasta idi. Çalışmaya katılanların T2DM grubunun yaş ortalaması 60 yıldı (min-max 33-75). Kontrol grubunun yaş ortalaması 52.5 yıldı (20-75). Çalışmamızda laboratuvar verilerinden HbA1c, ürik asit, potasyum, glukoz, CRP, albümin, HDL ile PNI arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. PNI ile CRP, glukoz ve HbA1c arasında negatif korelasyon gözlendi. PNI ile albümin arasında pozitif korelasyon saptandı. ROC eğrisi analizine göre PNI 56.6 'nın altındaki değerlerinde %60.9 sensitivite ve %66.2 spesifite ile diyabeti göstermede anlamlı saptanmıştır. Regresyon analizinde PNI'nın her 1 birim azalmasında diyabetes mellitus gelişme riskinde 1.48 kat artış olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirdiğimizde PNI ile T2DM'nin takibinde diyabetik regülasyonu göstermede kullanılabilecek olan bir parametre olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) is a low-grade chronic inflammatory systemic disease that is increasingly common worldwide and has become a global problem. In our study, we aimed to evaluate the effect of the prognostic nutritional index (PNI), a current biomarker assessing both nutrition and inflammation, on diabetic regulation and microvascular complications in patients with T2DM. Materials and Methods: Our study included patients diagnosed with T2DM aged between 18-75 years who agreed to participate between July 2023 and March 2024, as well as healthy controls as the control group. Demographic characteristics, the presence of diabetic microvascular complications, and laboratory data of the participants were recorded. The PNI value was calculated using the formula [10 x albumin (g/dl)] + [0.005 x total lymphocyte count (mm³)]. Clinical and laboratory values of the study group and the control group were compared. Results: A total of 129 patients, including 65 T2DM patients and 64 controls, were included in our study. The average duration of diabetes in the T2DM group was 13 years (min-max 1-35 years). Of the participants, 76 (58.9%) were male and 53 (41.1%) were female. The mean age of the T2DM group was 60 years (min-max 33-75 years), while the mean age of the control group was 52.5 years (min-max 20-75 years). Significant differences were found between the groups in terms of laboratory values such as HbA1c, uric acid, potassium, glucose, CRP, albumin, HDL, and PNI. A negative correlation was observed between PNI and CRP, glucose, and HbA1c, while a positive correlation was found between PNI and albumin. According to the ROC curve analysis, PNI values below 56.6 were found to be significant in indicating diabetes with 60.9% sensitivity and 66.2% specificity. Regression analysis showed that for every 1 unit decrease in PNI, the risk of developing diabetes mellitus increased by 1.48 times. Conclusion: Based on the results of our study, we believe that PNI could be used as a parameter to show diabetic regulation in the follow-up of type 2 DM.