Farklı rehber yol eğe sistemlerinin resiprokal ve rotasyonel Ni-Ti tek eğe sistemlerinin döngüsel yorgunlukları üzerine etkileri
The effects of different glide path file systems on cyclic fatigue of reciprocal and rotational Ni-Ti single file systems
  1. Tez No: 909182
  2. Yazar: BULUT HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kök kanal şekillendirmesi öncesinde rehber yol hazırlanabilmesi için günümüzde birçok Ni-Ti rehber yol döner alet sistemi mevcuttur. Bu çalışmada; K tipi el aleti, R-Pilot (VDW, Almanya), One G (Micro Mega, Fransa) ve ProGlider (Dentsply, Almanya) ile şekillendirme öncesi rehber yol hazırlanmasının, Reciproc (VDW, Almanya) ve One Shape (Micro Mega, Fransa) sistemlerinin döngüsel yorgunluk dirençlerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda toplam 8 grupta 96 adet alt çene birinci büyük azı dişi kullanılmıştır (n=12). Her grupta öncelikle rehber yol hazırlanmış ve ardından kök kanal sistemi şekillendirilmiştir. Şekillendirme işleminin ardından kullanılan Reciproc ve One Shape eğeleri döngüsel yorgunluk direnci testine tabi tutulmuş ve eğelerin kırılma süreleri ve kırılana kadar yaptıkları tur sayıları (NCF) elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarını inceleyecek olursak; hangi rehber yol sistemi kullanılırsa kullanılsın m-wire alaşımdan üretilmiş Reciproc sisteminin döngüsel yorgunluk direnci geleneksel Ni-Ti alaşımdan üretilen One Shape sisteminin döngüsel yorgunluk direncine göre çok ileri derecede anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p 0,05). One Shape sisteminin kullanıldığı gruplarda ise R-pilot sisteminin ardından kullanılan One Shape eğelerinin döngüsel yorgunluk direnci One G ve ProGlider sistemlerine göre istatistiksel açıdan ileri derecede anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p < 0,001).
Özet (Çeviri)
There are many Ni-Ti glide path systems available today to prepare a glide path before root canal shaping. The aim of this study is compare the effects of glide path preparation with K-type handpiece, R-Pilot (VDW, Germany), One G (Micro Mega, France) and ProGlider (Dentsply, Germany); on cyclic fatigue resistance Reciproc (VDW, Germany) and One Shape (Micro Mega, France) systems. In our study, 96 mandibular first molar teeth were used in 8 groups (n = 12). In each group, firstly a glide path was prepared and then the root canal system was shaped. Reciproc and One Shape files used after the shaping process were subjected to cyclic fatigue resistance test and the breaking time and the number of turns until fracture (NCF) of the files were obtained. Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used in the statistical analysis of the data. If we examine the results of our study; Regardless of the glide path system used, the cyclic fatigue resistance of the Reciproc system made of m-wire alloy was found to be significantly greater than the cyclic fatigue resistance of the One Shape system produced from traditional Ni-Ti alloy (p 0.05).