PMMA iskele üzerine ipek fibroin ve kenevir lif ile yapılacak yeni bir kannabinoid katkılı gözenekli kemik greft materyalinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
The synthesis, characterization and determination of the biological properties of a new cannabinoid-doped porous bone graft material to be constructed on PMMA scaffolding by silk fibroin and hemp fiber
  1. Tez No: 909188
  2. Yazar: AYLİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Travma, enfeksiyon, tümör rezeksiyonu, iskelet anomalileri, avasküler nekroz, ve osteoporoz gibi hastalıklar kemik dokusunun bütünlüğü bozmaktadır. Bütünlüğü bozulan kemik dokusunun rejenerasyonu için en önemli tedavi şekli kemik grefti uygulamasıdır. Bununla beraber günümüz medikal uygulamalarında sıkça kullanılan kemik greftlerinin gerek zayıf biyouyum kapasiteleri ve gerekse zayıf mukavemetleri nedeniyle rejenerasyon hızları istenilen seviyede olmadığı için istenilen özellikleri taşıyan yeni kemik greftlerinin sentezine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı kemik rejenerasyonu için yüksek biyouyumlu ve yüksek mukavemetli Poli(metil metakrilat) (PMMA) / Hidroksiapatit (HA) iskele üzerine kurulu Kenevir Lifi / Fibroin jel dolgulu CBD / Fibroin / BSA nanoemülsiyon kaplı yeni bir sentetik kemik greftini sentezlenmek, karakterize etmek ve biyouyumluluk değerlerinin ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada yeni sentezlenen kemik greftinin XRD, FTIR-ATR, SEM, DLS, Zeta-size, Yoğunluk, Viskozite ve UV-Vis spektrofotometre ile fiziksel karakterizasyon testleri, Basma ve Çekme ile mekanik dayanım testleri ve ardından Beas2B, FL ve HC hücre hatları üzerinde MTT, LDH, Morfoloji ve Hücre göçü analizleri kullanılarak biyouyumluluk testleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda yüksek biyouyumlu ve yüksek mukavemetli özelliğe sahip preklinik çalışmaları yapılmış değerli bir yeni kemik grefti ürünü ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diseases such as trauma, infection, tumor resection, skeletal anomalies, avascular necrosis, and osteoporosis disrupt the integrity of bone tissue. Bone grafting is the most essential treatment for regenerating bone tissue with disrupted integrity. However, since the regeneration rates of bone grafts frequently used in today's medical applications are not at the desired level due to their poor biocompatibility capacities and weak strength, there is a need to synthesize new bone grafts with the desired properties. This study aims to synthesize, characterize, and reveal the biocompatibility values of a new synthetic bone graft based on a highly biocompatible and high-strength Poly(methyl methacrylate) (PMMA) / Hydroxyapatite (HA) scaffold with Hemp Fiber / Fibroin gel filling and CBD / Fibroin / BSA nanoemulsion coating for bone regeneration. In this study, the newly synthesized bone graft was subjected to physical characterization tests using XRD, FTIR-ATR, SEM, DLS, Zeta-size, Density, Viscosity and UV-Vis spectrophotometer, mechanical strength tests using Compression and Tensile, and then biocompatibility tests using MTT, LDH, Morphology and Cell migration analyses on Beas2B, FL and HC cell lines. As a result of this study, a valuable new bone graft product with high biocompatibility and high strength properties, preclinical studies, was revealed.