Ankilozan spondilit hastalarında 2D ve 3D ekokardiyografi ile değerlendirilen kardiyak fonksiyonların ileti kusurları ile ilişkisini araştırmak
Investigating the relationship between cardiac functions evaluated by 2d and 3D echocardiography and conduction disorders in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 909202
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS), etyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, sinsi başlangıçlı, karakteristik olarak sakroilliak eklem tutulumuyla başlayan zamanla aksiyal iskeleti tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın seyri boyunca %2-30 oranında kardiyovasküler komplikasyonların geliştiği bildirilmiştir. Kardiyovasküler komplikasyonlar AS' de en sık mortalite nedenidir. Kardiyak komplikasyonları sık olmasına rağmen klinik pratikteki standart değerlendirme yöntemleri AS hastalarında kardiyak disfonksiyonu erken aşamada tespit etmede yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, AS hastalarında subklinik kardiyak disfonksiyonun üç boyutlu ekokardiyografi ile gösterilmesi ve bunun ileti kusurları ya da otonom disfonksiyonla ilişkisini araştırmayı, amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan olgular, ankilozan spondilit (n=50) ve sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubu (n=31) olarak gruplara ayrıldı. Biyokimyasal parametrelerden; hemogram, CRP, BNP, HLA-B27, LDL, elektokardiyografide; ritm, hız, PR, QRS, QTc, 2D ekokardiyografi ile asendan aort, anulus, sol atriyum, interventriküler septum, sol ventrikül end-diastolik çap, sol ventrikül end-sistolik çap, TAPSE, mitral E velositesi, mitral A velositesi, E/A oranı, e' lateral, e' septal, E/e' lateral oranı, EDT, IVRT, 3D ekokardiyografide; LV enddiastolik ve endsistolik volümler, LVEF, 16 segment SDI ve 24 saatlik ritm holter incelemesi ile; Triangüler İndeks, SDNN, LF/HF, Ortalama kalp hızı verileri elde edildi. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences Program) Windows version 25 kullanılarak Shapiro-Wilk testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U testi, Spearman' rho korelasyonu ve Logistic Regression analizi ile istatiksel değerlendirme gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease with an unclear etiology, characterized by a gradual onset and typically involves the sacroiliac joints, eventually affecting the axial skeleton. Cardiovascular complications are reported in 2-30% of AS cases and represent the leading cause of mortality in these patients. Although cardiac complications are common, traditional clinical assessment methods are insufficient for early detection of cardiac dysfunction in AS patients. This study aims to demonstrate subclinical cardiac dysfunction in AS patients using three-dimensional echocardiography and explore its association with conduction defects or autonomic dysfunction. Materials and Methods: This study included patients with ankylosing spondylitis (n=50) and healthy controls (n=31). Biochemical parameters such as hemogram, CRP, BNP, HLA-B27, and LDL, Electrocardiographic parameters including rhythm, rate, PR, QRS, QTc, and Two-dimensional echocardiography parameters like ascending aorta, annulus, left atrium, interventricular septum thickness, left ventricular end-diastolic and end-systolic diameters, TAPSE, mitral E velocity, mitral A velocity, E/A ratio, e' lateral, e' septal, E/e' lateral ratio, EDT, and IVRT were evaluated. Three-dimensional echocardiography was used to measure left ventricular end-diastolic and end-systolic volumes, LVEF, 16-segment SDI. A 24-hour Holter monitor was used to obtain Triangular Index, SDNN, LF/HF, and average heart rate data. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Windows version 25, with Shapiro-Wilk test, Kolmogorov-Smirnov test, Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U test, Spearman's rho correlation, and Logistic Regression analysis.