Üniversite mezunu işsiz gençlerin psikososyal durumları üzerine bir alan çalışması
A field study on the psychosocial situations of uneployed university graduates youth
- Tez No: 909203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üniversite mezunu işsiz gençlerin psikososyal durumlarının araştırılmasıdır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra iş piyasasında kendine uygun iş bulamayan diploma sahibi, okumuş bireylerin, işsizlik olgusuyla nasıl başa çıktıklarını, bu süreçte kimlerden nasıl destek aldıklarını, işsiz kalmanın önündeki en etkili nedenlerin varlığının neler olduğu, işsizliğin, eğitimli genç bireyler üzerinde ne tür etkileri olduğu çalışma açısından incelenmiştir. Yapılan bu çalışmanın örneklemi ise Türkiye'de farklı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin farklı statülerde işsiz kategorisi altında seçilen kişilerce gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak toplamda 32 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılar işsiz kaldığı süreçte ailesinden maddi ve manevi desteği gördüğünü, işsizlik nedeniyle çevre ile olan ilişkilerinin olumsuz şekilde değiştiğini ve çevreden olumsuz eleştiriler aldıklarını, günlük hayatta sosyal ilişki bağlarının zayıfladığını ifade etmişlerdir. Gençlerin büyük çoğunluğu KPSS sınavından yeterli düzeyde puan alamadığını ve iş piyasasında yeterli düzeyde tecrübe ve donanım sahibi olmadığı için işsiz kategorisinde olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların çoğunluğu işsizliğin sağlık açısından günlük hayatta bedenen ve ruhen olumsuzluklar yarattığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate the psychosocial situations of unemployed university graduates. The study aims to study how educated individuals with diplomas who cannot find a suitable jpb in the labor market after completing their university education cope with the phenomenon of unemployment, from whom and how they receive support in this process, what are the most effective reasons for being unemployed and what kind of effects unemployment has on educated young individuals was examined in terms of. The sample of this study was applied on a voluntary basis by people who graduated from different higher education institutions in Turkey and were selected under the unemployed category in different statuses, regardless of age and gender. The research was conducted with a total of 32 participants using the indepth interview technique, one of the qualitative research methods. As a result of the research, the participants stated that they received material and moral support from their families during the period they were unemployed, their relationships with the environment changed negatively due to unemployment and they received negative criticism from the environment and their socil relations in daily life weakened. The majority of young people stated that they could not get sufficient scores from the KPSS exam and that they were in the unemployed category because they did not have sufficient experience and equipment in the job market. The majority of partici-pants stated that unemployment creates negative effects on daily life, both physically and mentally.