Enerji ve kritik altyapı güvenliğinin siber boyutu: Stuxnet saldırısı
Cyber dimension of energy and critical infrastructure security; Stuxnet attack
  1. Tez No: 909205
  2. Yazar: BÜNYAMİN HALİT KÜSKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siber ortam her geçen gün genişlemekte ve siber saldırılar uluslararası alana yayılmaktadır. Bu sayede savaşın değişen boyutu ile modern savaşın unsurları arasında yer alan siber ortam, kritik enerji altyapılarının güvenliğini etkilemekte, ulusal ve uluslararası krizlere neden olabilmektedir. Bu çalışma, enerji güvenliğinin siber boyutuna ilişkin olarak kritik altyapılara yönelik siber saldırıların ulusal ve uluslararası güvenlik üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Stuxnet vakasından yola çıkarak enerji sektörünün siber uzayda karşılaştığı saldırıları, güvenlik teorileri çerçevesinde, dış politikanın bir aracı haline gelerek incelemektedir. Siber saldırılardaki artış ve bu saldırıların sonuçları, kritik altyapıların siber güvenliğinin önemine işaret etmektedir. Çalışmada enerji sektöründeki siber tehditler ve siber güvenlik yöntemleri, sektörde kullanılan bilgi güvenliği zafiyetleri ve bu zafiyetlerin yol açtığı tehlikeler ele alınmaktadır. İran'ın yaptırımlarla kontrol altına alınmaya çalışılmasına rağmen, ABD ve İsrail'in ortak operasyonuyla İran'ın nükleer tesislerine gerçekleştirilen (henüz resmi olarak üstlenilmeyen) Stuxnet siber saldırısının nedenleri, İran'ın saldırıyı önleyememesinin nedenleri, Soğuk Savaş'ın nükleer tehdidinin hala devam edip etmediği ve İran'ın nükleer kapasite arttırma ihtiyacının nedenleri çalışmanın araştırma sorularını oluşturuyor. Stuxnet saldırısının ülkemizde yeterince çalışılmamış olması, siber-uzay, güvenlik ve enerji alanlarındaki gelişmelerin dinamizmi tez konusunun seçilme nedenlerini ifade etmektedir. Yerel çalışmalardaki yetersizlik ve multidisipliner özelliği çalışmanın özgün bir niteliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The cyber environment is expanding day by day and cyber-attacks are spreading internationally. In this way, the cyber environment, which is among the elements of modern warfare with the changing dimension of warfare, affects the security of critical energy infrastructures and can cause national and international crises. This study focuses on the effects of cyber-attacks on critical infrastructures on national and international security regarding the cyber dimension of energy security. In this context, based on the Stuxnet case, the study examines the attacks faced by the energy sector in cyberspace, within the framework of security theories, as a tool of foreign policy. The increase in cyber-attacks and their consequences point to the importance of cyber security of critical infrastructures. The study examines cyber threats and cyber security methods in the energy sector, information security vulnerabilities used in the sector and the dangers caused by these vulnerabilities. The reasons for the Stuxnet cyberattack on Iran's nuclear facilities (which has not yet been officially claimed) carried out by a joint operation of the United States and Israel, the reasons for Iran's inability to prevent the attack, whether the nuclear threat of the Cold War still persists, and the reasons for Iran's need to increase its nuclear capacity, despite Iran's attempts to contain it with sanctions, constitute the research questions of the study. The fact that the Stuxnet attack has not been sufficiently studied in Turkey and the dynamism of developments in the fields of cyberspace, security and energy are the reasons for the selection of the thesis topic. The inadequacy of local studies and the multidisciplinary nature of the study show that the study has a unique quality.