Kan kültürlerinden izole edilen nonfermantatifbakterilerin antimikrobiyal duyarlılıkdurumlarının belirlenmesi ve kolistinduyarlılığının saptanmasında vitek-2 otomatizesistem ile standart sıvı mikrodilüsyon yöntemininkarşılaştırılması
Determination of antimicrobial susceptibility ofnon-fermentative bacteria isolated from kancultures and comparison of vitek-2 automatedsystem with standard liquid microdilution methodfor colistin susceptibility testing
- Tez No: 909213
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gram negatif bakteriler özellikle yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda nozokomiyal enfeksiyonların başlıca nedenlerinden biridir. Bu grup bakteriler bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde fırsatçı patojenlerin başında gelir. Bu çalışmada Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kan kültürlerinden izole edilen nonfermantatif bakterilerin antimikrobiyal duyarlılık durumlarının belirlenmesi ve kolistin duyarlılıklarının saptanmasında Vitek-2 Otomatize sistem ile standart sıvı mikrodilüsyon yönteminin karşılaştırılması amaçlandı. Nonfermantatif Gram-negatif bakteriler immunsupresif hastalarda önemli fırsatçı nozokomiyal enfeksiyonlara neden olmaktadırlar. Çoklu ilaca dirençli gram-negatif bakterilerle oluşan enfeksiyonlar, özellikle sağlık merkezlerinde her geçen gün artmaya devam eden bir sorun haline gelmektedir. Tedavide seçeneklerin kısıtlı olduğu bu tür enfeksiyonlar için kolistin, alternatif olarak kullanılan son antibiyotiklerden biridir. Kolistine direncin giderek artması evrensel bir sorun haline gelmektedir. Çalışmamıza çeşitli servislerden izole edilen 50 Acinetobacter baumannii ve 28 Pseudomonas aeruginosa izolatları dâhil edildi. İzolatların çoklu ilaç direncini saptamak için Vitek 2 Compact otomatize sistem ile antibiyotik duyarlılık durumları incelendi. Kolistin duyarlılığının belirlenmesinde“Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI)”ve“European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST)”ortak çalışma grubu referans yöntem olarak, ISO-standart sıvı mikrodilüsyon yöntemi (20776-1) kullanıldı. VİTEK 2 Compact otomatize sistem kolistin MİK değerleri, sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile elde edilen kolistin MİK değerleri ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda Acinetobacter baumannii izolatlarının en dirençli olduğu antimikrobiyal ajanların imipenem, meropenem ve siprofloksasin (%98), Pseudomonas aeruginosa izolatlarının en dirençli olduğu antimikrobiyal ajanın piperasilin tazobaktam (%32,14) olduğu belirlendi. Acinetobacter baumannii ve Pseudomonas aeruginosa izolatlarının en duyarlı alduğu antimikrobiyal ajan ise kolistindi. Ayrıca VİTEK 2 otomatize sistemde EUCAST-2021 standartlarına göre dirençli olarak belirlenen 4 izolat, sıvı mikrodilüsyon yönteminde kolistine duyarlıydı. Sonuç olarak VİTEK 2 otomatize sistem, altın standart olarak kabul edilen sıvı mikrodilüsyon yöntemine göre kolistin MİK değerlerini daha yüksek belirlemekte ve duyarlı izolatlar için dirençli olarak sonuç verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gram-negative bacteria are one of the main causes of nosocomial infections, particularly in patients in intensive care units. This group of bacteria is also among the leading opportunistic pathogens in immunocompromised individuals. The aim of this study was to determine the antimicrobial susceptibility profiles of non-fermentative bacteria isolated from blood cultures at Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital, and to compare the sensitivity to colistin between the Vitek-2 Automated system and the standard liquid microdilution method. Non-fermentative Gram-negative bacteria are responsible for severe opportunistic nosocomial infections in immunosuppressed patients. Infections caused by multidrug-resistant Gram-negative bacteria have become an increasingly significant issue, particularly in healthcare settings. For these types of infections, where treatment options are limited, colistin is one of the last-resort antibiotics. However, the rising resistance to colistin is becoming a global concern. A total of 50 Acinetobacter baumannii and 28 Pseudomonas aeruginosa isolates, obtained from various departments, were included in the study. Antibiotic susceptibility profiles were determined using the Vitek 2 Compact automated system to detect multidrug resistance. Colistin susceptibility was determined using the ISO-standard liquid microdilution method (20776-1) as the reference method, according to the guidelines of the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) and the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). The colistin minimum inhibitory concentration (MIC) values obtained with the Vitek 2 Compact system were compared to those determined by the liquid microdilution method. In our study, the most resistant antimicrobial agents for Acinetobacter baumannii isolates were imipenem, meropenem, and ciprofloxacin (98%), while for Pseudomonas aeruginosa isolates, the most resistant agent was piperacillin-tazobactam (32.14%). The most sensitive antimicrobial agent for both Acinetobacter baumannii and Pseudomonas aeruginosa isolates was colistin. Furthermore, four isolates that were classified as resistant by the Vitek 2 system, according to EUCAST-2021 standards, were found to be sensitive to colistin by the liquid microdilution method. In conclusion, the Vitek 2 automated system tends to report higher colistin MIC values than the gold-standard liquid microdilution method and may generate resistant results for isolates that are actually susceptible.