Kan kültürlerinden izole edilen stafilokok kökenlerinin slime üretimi ve bunun antibiyotik direnci ile ilişkisi
Slime production of staphylococci spp isolated from blood cultures and its relationship with antibiotic susseptibility
- Tez No: 118423
- Danışmanlar: PROF.DR. FUNDA BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI. ÖZET Günümüzde hastane kaynaklı enfeksiyonların etkenleri arasında stafilokoklar başta gelmektedir. Gittikçe artan sayılarda protez tıbbi aletlerin ve kataterlerin kullanılması, yabancı cisime bağlı enfeksiyonların da artmasına yol açmıştır. KNS'ların gerçek enfeksiyon etkeni ya da kontaminant olup olmadığının belirlenmesi önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada kan kültürlerinden izole edilen stafilokok türleri kullanılarak, stafilokokların üretmiş olduğu slime'ın, etken ve kontaminant ayrımında kullanıp kullanılamayacağı belirlenmeye çalışılmış, slime üretiminin antibiyotik direnci üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmaya 145 etken stafilokok kökeni ve 30 kontaminant KNS kökeni alınmıştır. Slime üretimi kongo kırmızılı agar ve kantitatif mikroplak yöntemi ile çalışılmıştır. Yöntemler arasında slime üretimini saptama açısından bir fark saptanmamıştır. Kan kültürlerinden etken olarak izole edilen stafilokok kökenleri arasında slime üretimi % 29.7 (S. epidermidis kökenlerinde %41.7, S. aureus kökenlerinde %24.4) olarak saptanmıştır. Kontaminant kökenlerde bu oran %13.3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Staphylococci are the most common microorganism isolated from nosocomial infections. Due to increasing use of prosthetic medical devices and catheter, prosthetic device related infections and nosocomial bacteremia become major problem in hospitals. Due to the fact that, coagulase negative staphylococci (CNS) are members normal body flora, it is difficult to make a decision whether the isolated microorganism is mere contaminant or a real pathogen. In this study, blood culture isolates of staphylococcus species are used for determination of slime production and it is examined whether slime production can be used for discrimination between contaminant and true pathogen and relationship between slime production and antibiotic sensitivity were studied. 145 pathogen Staphylococcus species and 30 contaminant CNS species were studied. Slime production was determined by congo red agar method and quantitative micro-plate method. We could not find any difference between two methods. Slime production was found 29.7 % (it is 41.7% for S. epidermidis and 24.4% for S. aureus) among pathogen blood culture isolates of staphylococci whereas slime production was found just 1 3.3% of contaminant CNS.