İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin I. Dünya Savaşı politikalarına yönelik eleştiriler ve etkileri (1918-1922)
Criticisms and effects of the Committee of Union and Progress on World War I policies (1918-1922)
  1. Tez No: 909226
  2. Yazar: ÖMER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, İttihat Terakki Cemiyeti ve erkânının I. Dünya Savaşı sırasındaki uygulamalarına yönelik olarak, 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi'nden sonraki dönemde öne sürülen suçlamalar, suçlamaların araç ve yöntemleri tespit edilerek tahlil edilmeye çalışılmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında yayımlanan belli başlı bazı yabancı propaganda eserlerinde, Ermenilere uygulanan tehcir nedeniyle, cemiyete yöneltilen soykırım suçlamalarının hangi amaca yönelik olarak öne sürüldüğü, resmi Osmanlı kaynakları ve ilgili literatür ışığında incelenerek Türk ve yabancı kamuoyunda İttihatçı karşıtı algının oluşmasındaki rolü ve payı irdelenmiştir. Yine İttihatçı kadrolarının Millî Mücadele'deki rolleri, Millî Mücadele kadrolarının İttihat ve Terakki Cemiyeti ile ilişkileri, İttihatçılara ve İttihatçılığa bakış açıları incelenmeye çalışılmıştır. Millî Mücadele kadrolarında görülen İttihatçı karşıtı algının sebepleri irdelenmiş ve buna öncülük eden isimlerin, Cemiyet'le ilişkileri kritik edilerek İttihatçı karşıtlığına yönelme sebepleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece, I. Dünya Savaşı'nda alınan ağır yenilginin etkisiyle oluşan İttihat ve Terakki karşıtı algının çağdaş literatüre nasıl yansıdığı ve günümüzün siyasal söylemlerini ne ölçüde etkilediği tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the accusations made against the practices of the Committee of Union and Progress and its members during World War I, in the period after the Armistice of Mudros signed on October 30, 1918, were tried to be analyzed by dermining the means and methods of the accusations. In some majör foreign propaganda Works published during World War I, the purpose for which genocide accusations were made against the society due to the deportation of Armanians was examined in the light of official Ottoman sources and relevant literature, and its role and share in the formation of anti-Unionist perpection in the public was examined. Again, the roles of lthe Unionist cadres in the Nationel Struggle, the relions of the National Struggle cadres with the Committee of Union and Progress, and their perspectives on the Unionists and Unionism were tried to be examined and the reasons why the leaders of this movement turned against the Unionists were tried to be revealed by criticizing their relations with the Society. This, it was analyzed how the anti-Union and Progress perception, which emerged as a result of the heavy defeat in World War I, was reflected in contemporary literature and to what extent it affected today's political discourses.