Demokratik muhalefetten otokratik iktidara İttihat ve Terakki
The Committee of Union and Progress: From democratic opposition to autocratic rule
  1. Tez No: 991727
  2. Yazar: GİZEM EBRU TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun geç döneminde siyasal modernleşme, askerî reorganizasyon ve yönetimsel tahakküm arasında doğrudan bir bağ kuran İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin doğuşunu, dönüşümünü ve iktidar pratiğini kapsamlı biçimde ele alır. 1889 yılında gizli bir öğrenci topluluğu olarak kurulan Cemiyet, 1902 ve 1907 Jön Türk Kongreleri ile ideolojik ve örgütsel merkezileşmesini tamamlamış; 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı ile siyasal özne hâline gelmiştir. 1912 seçimlerinden itibaren muhalefeti bastırma, 1913 Babıâli Baskını sonrası yürütmeyi ele geçirme ve 1914 seçimleriyle meclis çoğunluğunu sağlama gibi adımlarla tam bir otokratik yapı oluşturmuştur. I. Dünya Savaşı'na Almanya ile yapılan ittifak doğrultusunda giren Cemiyet, savaş sürecinde idarî mekanizma, askerî strateji, dış siyaset ve azınlık politikalarını Merkez-i Umumi eliyle yönetmiştir. 1918 Mondros Mütarekesi sonrası yapısal olarak dağılmış olsa da, kadro sürekliliği Cumhuriyet'in erken döneminde yeni bir siyasal form içinde devam etmiştir. Bu bağlamda İttihat ve Terakki, Osmanlı'nın son siyasal rejimi olmanın ötesinde, Cumhuriyet'in kadro ve zihniyet arka planını kuran tarihsel çekirdek olarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation comprehensively examines the emergence, transformation, and exercise of power by the Committee of Union and Progress (CUP), which linked late Ottoman political modernization with military reorganization and administrative domination. Founded in 1889 as a secret student society, the CUP completed its ideological and organizational centralization through the Congresses of 1902 and 1907, and became a political actor with the proclamation of the Second Constitutional Era in 1908. Following the 1912 elections, the Committee suppressed the opposition, seized executive power with the 1913 Raid on the Sublime Porte, and secured legislative dominance in the 1914 elections, thereby establishing a fully autocratic structure. Upon entering World War I through an alliance with Germany, the CUP governed the administrative apparatus, military strategies, foreign policy, and minority affairs directly through its Central Committee. Although the organization was formally dissolved after the 1918 Armistice of Mudros, its cadre continuity persisted into the early Republican era under a new political form. In this context, the CUP represents not only the final ruling structure of the Ottoman Empire, but also the foundational cadre and ideological substratum of the emerging Turkish Republic