Network support for ip traceback
Ip geri izleme için ağ desteği
- Tez No: 909272
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM, PROF. DR. MUTLU KOCA, DOÇ. DR. ŞERİF BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ağ güvenliğini ve bütünlüğünü koruma konusunda, Sıkıştırılmış Kenar Parça Örnekleme (CEFS) algoritmasını geliştirerek IP geri izlemesi için gelişmiş bir yöntem sunan bu tez, giderek artan ve karmaşıklaşan Hizmet Engelleme (DoS) ve Dağıtılmış Hizmet Engelleme (DDoS) saldırılarının ortaya çıkardığı önemli tehditlere çözüm getirmektedir. Bu geliştirilmiş CEFS yöntemi, paket kökenlerini doğru bir şekilde doğrulamak için sunucular arasında gizli anahtar paylaşım mekanizması entegre eden yenilikçi bir paket işaretleme tekniği kullanmaktadır. Bu yaklaşım, ilgili sunucular arasında paylaşılan gizli bir anahtar kullanılarak paket tanımlayıcılarının şifrelenmesini içermekte olup, kötü amaçlı paketlerin kökenlerinin etkin bir şekilde izlenmesini büyük ölçüde iyileştirmektedir. ICMP Geri İzleme ve Giriş Filtreleme gibi diğer mevcut IP geri izleme teknikleri ile yapılan karşılaştırmalı analizler, saldırı sonrası senaryolarda değiştirilmiş CEFS algoritmasının daha üstün verimlilik ve etkinlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. DoS ve DDoS saldırılarının etkilerini daha etkili bir şekilde azaltarak, bu tez, bu yaygın tehditlere karşı ağ direncini artıran değerli çözümler sunmaktadır. Bu araştırma, sadece siber güvenlik teknolojisini ilerletmekle kalmayıp, aynı zamanda pratik ortamlarda ağ güvenlik altyapılarını iyileştirmek için uygulanabilir bir çerçeve de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing frequency and complexity of Denial of Service (DoS) and Distributed Denial of Service (DDoS) attacks pose significant threats to network security and integrity. This thesis presents a sophisticated method for IP traceback by enhancing the Compressed Edge Fragment Sampling (CEFS) algorithm. This improved CEFS method employs an innovative packet marking technique that integrates a secret key-sharing mechanism among servers for accurate packet origin authentication. This approach involves encrypting packet identifiers using a shared secret key among the involved servers, significantly improving the efficiency of tracing the origins of malicious packets. Comparative evaluations with other IP traceback methods, such as ICMP Traceback and Ingress Filtering, reveal that the revised CEFS algorithm is more efficient and effective, particularly in scenarios following an attack. By providing more effective countermeasures against DoS and DDoS attacks, this thesis contributes valuable solutions that bolster network resilience against these widespread threats. This research not only advances cybersecurity technology but also delivers a viable framework for enhancing network security architectures in practical settings.