In-situ observation of lüders type strain propagation over polycrystalline aggregates
Lüders benzeri gerinim ataklarının yükleme altında polikristal kümeler üzerinde incelenmesi
- Tez No: 909271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER, PROF. DR. NURİ BÜLENT ERSOY, PROF. DR. DEMİRKAN ÇÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lüders bantları genellikle düşük-karbon çeliklerinin ilk akma anında gözlemlenen lokalize kesme gerilimi bantlarıdır. Bu bantlar dislokasyon kayma aktivitelerinden dolayı oluşur. Benzer bant oluşumları Magnezyum numunelerinde de gözlemlenir ancak bu bantların oluşum nedeni deformasyon ikizlenmeleridir. Polikristal kümelerde ikizlenen kristaller, işbirlikçi ikizlenme bantları (İİB) adı verilen Lüders benzeri maksrokopik kesme gerilim bantları oluşturur. İkizlenme temelli deformasyon, Magnezyum'un üstün mekanik özelliklerinden ötürü kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bu bantların oluşumu ve genişlemesi aniden gerçekleşir ve eşyönsüzdür. Bu çalışma, polikristal Magnezyum üzerinde ani gelişen İİB olaylarına kristalografik tekstürün ve gerilme oranının etkisini deneysel olarak zaman çözünürlüğü üzerinde incelemeyi hedeflemektedir. Sıcak haddelenmiş ve ekstrüze edilmiş Magnezyum numunelere düşük (0.001 s-1) ve yüksek (0.01 s-1) gerinim hızları ile baskı yüklemesi yapıldı. Numuneler yüklenirken 500-1000 Hz frekanslar ile devamlı görüntüler alındı. Nominal hız ve gerinim hızı haritaları üzerinden İİB aktivitelerini takip etmek için dört adet skalar parametre çıkarıldı. Keskin kristalografik tekstürlü haddelenmiş ve düşük hızla yüklenen numunelerde DIC deplasman ve gerinim sonuçları başarılı bir şekilde bireysel İİB aktivitelerini yakaladı. Yüksek hızla yüklenen numunelerde ilk İİB oluşumu ani bir atak göstermesine rağmen oluşan İİBler sabit bir yayılım gösterdi. Ekstrüze edilmiş numunelerde İİB aktivitesi izlenemedi ki bu sonuç kristalografik tekstürün CTB aktivitelerine önemli etkisinin bir göstergesidir. Düşük hızla yüklenen haddelenmiş numuneler bireysel İİB aktivitelerinin sürelerini belirleyebilmek için daha detaylı incelendi. Nominal İİB aktivite süreleri, görüntü alma frekansları farklı (sırasıyla 532 ve 998 Hz olmak üzere) iki deneyde yaklaşık aynı ve 2 ms olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Lüders bands are characteristic localized shear bands that are commonly observed at the initial yielding of low-carbon steels. These bands develop due to dislocation slip activity. Similar bands are observed at Magnesium specimens as well but the governing deformation mechanism for them is deformation twinning. On polycrystalline aggregates, individually twinned grains form Lüders-like macroscopic shear bands that are called collaborative twin bands (CTB). Twinning-based deformation has been studied extensively due to the attractive mechanical properties of Magnesium. The formation and expansion of these deformation bands are extremely abrupt and anisotropic. This study aims to experimentally observe the abrupt CTB activities on polycrystalline Magnesium with analyzing the effects of crystallographic texture and strain-rate on temporal resolution channel. Hot-extruded and hot-rolled specimens are compressed with low (0.001 s-1) and high (0.01 s-1) strain-rates. Specimens are imaged in-situ with 500-1000 Hz acquisition frequency. Four scalar parameters that derived from nominal velocity and strain-rate fields are created for tracking CTB activities. For the sharper rolling texture, individual CTB activities on the low strain-rate specimens have been successfully captured over displacement and strain fields computed with digital image correlation (DIC). The CTBs show a more uniform expansion at the higher strain-rate, although the initial CTB nucleation is an explosive event. As for extruded specimens, no discrete CTB advances are registered, highlighting the importance of crystallographic texture in CTB activity. Low strain-rate rolled specimens are further analyzed for the duration of CTB advances. Using two experiments with different sampling rates (532 and 998 Hz respectively), the average nominal duration of individual CTB activity is determined to be approximately 2 ms.