Yemlik şalgam (lenox/brassica rapa L.) silajına tanen ilavesinin silaj fermantasyonu ile in vitro sindirilebilirlik üzerine etkisi
The effect of tannin addition to turnip forage silage (lenox/brassica rapa L.) on silage fermentation and in vitro digestibility
- Tez No: 909275
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DEMİR, PROF. DR. MEHMET ALİ AZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma yemlik şalgam (lenox/Brassica rapa L.) bitkisinin; iki farklı kuru madde düzeyinin, iki farklı konsantrasyonda tanen ilavesiyle (50 ve 75 g/kg/KM) silolanarak, farklı günlerde (2, 7, ve 90. günler) açılmasının, silajın ham besin maddeleri, fermentasyon ve in vitro sindirilebilirlik değerleri üzerine olan etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın silaj materyalini, çiçeklenme zamanının tam kapsüllenme döneminde biçilen yemlik şalgam (lenox/Brassica rapa L.) hasılı oluşturmuştur. Yem şalgamı iki farklı kuru madde düzeyinde (%20 ve %35); biri tanen eklenmemiş, katkısız, diğer ikisi farklı konsantrasyonlarda (50 ve 75 g/kg/KM) tanen ilave edilerek silolanmıştır. Silolar 2x3x3 faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak, 1 litrelik sızdırmaz, hava almaz, plastik kavanozlara hazırlanmıştır. Hazırlanan silolar, üç farklı günde (2, 7 ve 90. günler) açılarak örnekler alınmıştır. Silajlardan alınan örneklere; ham besin madde, fermentasyon kalitesi ve in vitro organik madde sindirilebilirlik analizleri uygulanmıştır. Ham besin madde analizleri için; kuru madde (KM), ham kül (HK), ham yağ (HY), ham protein (HP), ham selüloz (HS), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), asit deterjanda çözünmeyen lignin (ADL) analizleri yapılmış ve azotsuz öz madde (NÖM), hemiselüloz (HC), selüloz (C), metabolik enerji hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Fermentasyon analizlerinde; toplam aerobik mezofilik bakteri (TMAB), toplam laktik asit bakteri (TLAB), maya küf (MK) sayımı, pH, suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK), organik asit (UYA), serbest amonyak azotu (NH3-N) testi yapılmıştır. Sadece 90. gün örneklerinde ise aerobik stabilite (AS) ve toplam aflatoksin (B1+B2+G1+G2) analizleri uygulanmıştır. Örneklerde ayrıca in vitro organik madde sindirilebilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of forage turnip (lenox/Brassica rapa L.) plant ensiled at two different dry matter levels, with two different concentrations of tannin (50 and 75 g/kg/KM) and opening on different days (2, 7, and 90th days) on the crude nutrients, fermentation, and in vitro digestibility values of the silage. The silage material of the study consisted of forage turnip (lenox/Brassica rapa L.) harvested during the full encapsulation period of the flowering period. Forage turnip was ensiled at two different dry matter levels (20% and 35%); one without added tannin, without additives, and the other two with different concentrations of tannin (50 and 75 g/kg/KM). Silos were prepared in 1-liter leak-proof, airtight, plastic jars according to the 2x3x3 factorial experimental design with 3 replications. Samples were taken from the prepared silos by opening them on three different days (2, 7 and 90 days). Crude nutrient, fermentation quality and in vitro organic matter digestibility analyses were applied to the samples taken from the prepared silages. For raw nutrient analyses; dry matter (DM), crude ash (HK), crude fat (HY), crude protein (HP), crude cellulose (HS), neutral detergent insoluble fiber (NDF), acid detergent insoluble fiber (ADF), acid detergent insoluble lignin (ADL) analyses were performed and nitrogen-free extract matter (NÖM), hemicellulose (HC), cellulose (C), metabolic energy calculations were performed. In fermentation analyses; total aerobic mesophilic bacteria (TMAB), total lactic acid bacteria (TLAB), yeast mold (MK) count, pH, water-soluble carbohydrate (WCC), organic acid (UYA), free ammonia nitrogen (NH3-N) tests were performed. Aerobic stability (AS) and total aflatoxin (B1+B2+G1+G2) analyses were performed only on the 90th day samples. In vitro organic matter digestibility analyses were also performed on the samples.