Structural assessment of endodontic instruments
Döner kanal aletlerinin yapısal değerlendirilmesi
  1. Tez No: 909274
  2. Yazar: EYÜP CAN KÖKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK PODNOS, DR. EVGENY PODNOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Dentistry, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma kapsamında geleneksel östenitik NiTi alaşımlarından yapılmış döner endodontik eğelerin yapısal değerlendirmesi için bir hesaplama yöntemi geliştirilmiştir. Ana hedef, bu aletlerin çeşitli kullanım koşulları altında mekanik davranışını ve arıza davranışlarını anlamak ve doğru bir şekilde temsil etmektir. Çalışma, endodontik eğelerin burulma ve eğilme özelliklerine ve kanal tedavisine bağlı yorulma davranışlarına odaklanmaktadır. Geliştirilen yöntem, ISO 3630-1 standartlarına uygun olarak eğilme ve burulma testlerinin yanı sıra, bir yapay diş kökü kanalı düzeneği kullanarak yorulma testlerinin benzetimini içermektedir. Ayrıca, gerçekçi bir kanal geometrisinin endodontik eğelerin yorulma davranışı üzerindeki etkisini anlamak amacıyla, diş kökü kanal eğriliği yüksek olan bir azı dişi için de kanal tedavisi benzetimi yapılmıştır. NiTi endodontik eğelerin yorulma ömrünün tahmininde, yüklemeye bağlı enerji kaybının kullanımı, bu çalışmanın katkılarından biridir. Geliştirilen hesaplamalı yöntemde yaygın kullanımı ve literatürde yer alan test verilerinin uygunluğu nedeniyle ProTaper Universal eğe seti seçilmiştir. Endodontik eğeler ve azı dişi geometrileri üç boyutlu tarama ile elde edilmiş olup, fiziksel testlerin geometri verileri literatürden alınmıştır. Çalışmada, ISO 3630-1 ve döngüsel yüklemeler için benzetim sonuçları ile fiziksel test verileri arasında kabul edilebilir bir korelasyon gözlemlenmiştir. Ayrıca fırçalama ve resiprokal hareketlerinin endodontik eğelerin yorulma ömrünü artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive computational methodology based on Finite Element Analysis (FEA) for the structural assessment of rotary endodontic files made from conventional austenitic NiTi alloys. The primary objective is to understand and accurately capture the mechanical behavior and failure modes of these instruments under various operational conditions. The study focuses on the torsional and bending stiffness characteristics of endodontic files and their fatigue behavior during root canal procedures. Methodology development involved simulating bending and torsional tests as per ISO 3630-1 standards, as well as cyclic fatigue tests using a selected simulated canal configuration. The root canal treatment procedure was also simulated for a molar tooth with significant root canal curvature to understand the influence of a realistic canal geometry on the fatigue behavior of endodontic files. Utilization of the dissipated energy method for fatigue life estimation of NiTi endodontic files is one of the contributions of this work. The ProTaper Universal file set was chosen for methodology development due to the availability of extensive data. The endodontic files and molar tooth geometries were acquired through three dimensional scanning, and geometry data for physical tests were retrieved from the literature. The study showed reasonable correlation between simulation results and physical test data for ISO 3630-1 and cyclic fatigue simulations. Pecking and reciprocating motions were found to increase the fatigue life of endodontic files.