Formulating transethosomes for transdermal delivery of cosmeceuticals in treatment of atopic dermatitis
Atopik dermatit tedavisinde kozmesötik maddelerin deri altına iletimi için transetozomların formüle edilmesi
  1. Tez No: 909277
  2. Yazar: DERYA KARAGÖZ GİRİŞGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Kimya, Biochemistry, Dermatology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezde, atopik dermatit tedavisi i ̧cin ̈u ̧c farklı transetozom t ̈ur ̈u form ̈ule edilmi ̧s ve ̈uretilmi ̧stir. Transetozomlar, form ̈ulasyonlarında etanol ve bir y ̈uzey aktif madde i ̧ceren vezik ̈uller, esneklik, ge ̧cirgenlik ve y ̈ukleme etkinli ̆gi s ̈oz konusu oldu ̆gunda nor- mal lipozomlardan daha ̈ust ̈und ̈ur. Bu ̧calı ̧smada ama ̧c, daha iyi cilt iletim ̈ozelliklerine sahip nano-sistemler olu ̧sturmayı kolayla ̧stırmaktır. T ̈um transetozom form ̈ulasyonları Soya PC, kolesterol, y ̈uzey aktif madde olarak Tween 80 veya oleik asit ve etanol i ̧cermektedir. Bu sistemlere sırasıyla seramidler, vitaminler ve proteinler dahil edilmi ̧stir. ̇Ilk form ̈ulasyonlar, transdermal su kaybını d ̈uzenlemedeki kritik i ̧slevi nedeniyle Cer3 ile ger ̧cekle ̧stirilmi ̧stir. Cer3 i ̧ceren transetozomlara hem hidrofilik hem de hidro- fobik kargo ile y ̈uksek y ̈ukleme verimlilikleriyle, ba ̧sarılı bir ̧sekilde y ̈uklenmi ̧stir. Y ̈uzey aktif madde t ̈ur ̈un ̈un y ̈ukleme verimlili ̆gi ̈uzerindeki etkisi VitC ve VitE ile ilgili olan ik- inci sette ara ̧stırılmı ̧stır. ̇Iki vitaminin transetozomlara hem tekli hem de ikili y ̈uklenmesi, y ̈uzey aktif madde olarak Tween 80 veya oleik asit ile ba ̧sarıyla ger ̧cekle ̧stirilmi ̧stir. Bu form ̈ulasyonlar transdermal uygulama testlerinde kullanım i ̧cin umut verici adaylar olarak g ̈or ̈ulmektedir. Bu transetozomların uygulama yelpazesini geni ̧sletmeyi ama ̧clayan kitosan kaplama da artan stabilite ve y ̈ukleme verimlili ̆gi ile uygulanmı ̧stır. Protein- ler atopik dermatit tedavisini geli ̧stirme potansiyeline sahip olduklarından, ̈u ̧c ̈unc ̈u form ̈ulasyon setinde kullanılmı ̧slardır. Filaggrin, PAD-1 ve caspase-14 proteinleri vezik ̈ullere ba ̧sarıyla y ̈uklenmi ̧stir. T ̈um transetozomlar boyut, homojenlik, morfoloji ve y ̈ukleme verimlilikleri a ̧cısından analiz edilmi ̧stir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation three different types of transethosomes have been formu- lated and produced for the treatment of atopic dermatitis. Transethosomes, vesicles containing ethanol and a surfactant in their formulations, are superior to regular lipo- somes when it comes to flexibility, permeability and loading efficiency. The aim of this study was to facilitate forming nano-systems with better skin delivery properties. All transethosomes contained Soy PC, cholesterol, either Tween 80 or oleic acid as sur- factant and ethanol within their formulations. Into these systems ceramides, vitamins and proteins were incorporated, respectively. Initial formulations were carried out with Cer3, due to its critical function in regulating transdermal water loss. Cer3-containing transethosomes were successfully loaded with both hydrophilic and hydrophobic cargo, with high loading efficiencies. The impact of surfactant type on loading efficiency was investigated in the second set, which involved with VitC and VitE. Both single and dual loading of the two vita- mins into transethosomes were successfully carried out with Tween 80 or oleic acid as surfactants. These formulations looked promising candidates for usage in transdermal administration tests. The chitosan coating, which was intended to broaden the range of applications of these transethosomes was also implemented with increased stability and loading efficiency. Since proteins have the potential to enhance atopic dermatitis therapy, they were used in the third set of formulations. Filaggrin, PAD-1 and caspase- 14 proteins were successfully loaded into vesicles. All transethosomes were analyzed in terms of size, homogeneity, morphology and loading efficiencies.