Pediatrik hematoloji-onkoloji servisinde ilaç tedavisi ile ilgili sorunlarda klinik eczacılık hizmetlerinin etkisinin değerlendirilmesi evaluation of the effect of clinical pharmacy services on drug therapy related problems in pediatric hematology-oncology service
- Tez No: 909278
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT SANCAR
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada pediatrik hematoloji-onkoloji servisinde yatan neoplastik hastalık tanısı almış hastaların ilaçla ilişkili sorunlarının tespit edilmesi, sınıflandırılması ve azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma toplam 4 ay süreyle gerçekleştirilen, gözlem ve müdahale dönemlerinden oluşan prospektif, randomize olmayan kontrollü bir çalışmadır. Çalışmanın müdahale döneminde sağlık ekibine ilaçla ilişkili sorunlara yönelik (İLİS) klinik eczacı önerileri sunulmuştur. İLİS, Avrupa Farmasötik Bakım Ağı [Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE) Sürüm 9.1] ve İLİS'leri klinik anlamlılıklarına göre sınıflandıran bir sisteme göre sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 80 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların medyan (çeyrekler arası aralık) yaşı 7,5 yıldır (4-12,75) ve %61,3'ü erkektir. En sık görülen maligniteler sırasıyla akut lenfoblastik lösemi (%32,5) ve medulloblastom (%10) şeklindedir. Tüm dönemlere ait toplam 457 (6,52/hasta) İLİS tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to identify, classify and reduce drug-related problems in patients with neoplastic disease hospitalized in the pediatric oncology-hematology clinic. Materials and Methods: The study was a prospective, non-randomized controlled study consisting of observation and recommendation periods conducted for 4 months. During the recommendation period of the study, clinical pharmacist recommendations for drug-related problems (DRP) were presented to the healthcare team. DRP was used in Pharmaceutical Care Network (PCNE) Version 9.1 and were classified according to their clinical significance. Results: A total of 80 patients were included in the study. The median (interquartile range) age of all patients was 7.5 years (4-12.75) and 61.3% were male. The most common malignancies are acute lymphoblastic leukemia (32.5%) and medulloblastom (10%). A total of 457 (6.52/patient) DRP were detected in all periods.