3. basamak obezite polikliniğinde en az 1 yıl takip edilen ve kilo verme açısından başarılı olan obeziteli bireylerde lipid profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profiles in obese individuals successfully losing weight after at least one year of follow-up at a tertiary obesity clinic
  1. Tez No: 909314
  2. Yazar: ESRA GÜR BAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Obezite, metabolik ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilen, toplum sağlığını tehdit eden ciddi bir kronik hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak obezite polikliniğinde en az bir yıl boyunca takip edilen ve en az %5 kilo kaybı sağlamış hastalarda lipid profilindeki değişimlerin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışma, kilo kaybının metabolik parametreler üzerindeki etkilerini analiz ederek obezite tedavi süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu retrospektif çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi 3. Basamak Obezite Polikliniği'nde en az bir yıl süreyle takip edilen ve en az %5 kilo kaybı sağlamış 143 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların başlangıç ve birinci yıl vücut kitle indeksi (VKİ), lipid profili (HDL, LDL, trigliserid) değerleri retrospektif olarak incelenmiştir. Araştırmaya dahil edilme kriterleri; başlangıç VKİ'si ≥30 olan, obezite dışında kilo kaybını etkileyebilecek herhangi bir kronik metabolik hastalığı bulunmayan ve düzenli olarak takip vizitlerine katılan bireylerdir. Çalışmada verilerin analizi, normal dağılıma uygunluklarının Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleriyle değerlendirilmesiyle başlamıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ortalama ve standart sapma, göstermeyen veriler için medyan ve IQR kullanılmıştır. İki grup arasındaki farklar Student-t veya Mann-Whitney U testiyle, zaman içindeki değişimler ise bağımlı örneklem t-testi veya Wilcoxon testiyle analiz edilmiştir. Çoklu karşılaştırmalar için ANOVA ve Friedman testleri uygulanmış, gerekli durumlarda Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a serious chronic condition threatening public health and leading to metabolic and cardiovascular diseases. This study aims to retrospectively evaluate changes in lipid profiles among patients who were followed for at least one year at a tertiary obesity clinic and achieved a minimum of 5% weight loss. By analyzing the impact of weight loss on metabolic parameters, the study seeks to contribute to the improvement of obesity treatment processes. This retrospective study included 143 patients who were monitored for at least one year at Istanbul Medeniyet University Tertiary Obesity Clinic and achieved a weight loss of at least 5%. Baseline and one-year values for body mass index (BMI) and lipid profiles (HDL, LDL, triglycerides) were examined retrospectively. Inclusion criteria involved patients with a baseline BMI ≥30, no chronic metabolic conditions affecting weight loss, and regular follow-up attendance. The analysis of the data began with assessing the normality of the distribution using Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests. Variables with normal distribution were summarized using mean and standard deviation, while those without normal distribution were summarized using median and interquartile range (IQR). Differences between two groups were analyzed using the Student's t-test or Mann-Whitney U test, while changes over time were assessed with the paired-samples t-test or Wilcoxon signed-rank test. For multiple comparisons, ANOVA and Friedman tests were used, with Bonferroni adjustments applied when necessary.