Gitmek mi kalmak mı? Türkiye'de gençlerin yurtdışına göç eğilimleri ve tahayyülleri
To leave or to stay? Immigration tendencies and imaginations of young people in Turkey
- Tez No: 909330
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE GENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son dönemde Türkiye'nin önemli gündemlerden biri olan göç, gençler arasında oldukça yaygın bir özlem haline gelmiştir. Bu konuda yapılmış araştırmaların işaret ettiği üzere, Türkiye'den başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere farklı ülkelere göç eden gençlerin oranı son yıllarda önemli ölçüde artmaktadır. Ayrıca bu eğilim sadece gerçekleşen göçlerle sınırlı kalmamakta, göç edemese bile başka bir ülkede yaşama isteği gençler arasında çok yüksek düzeylerde seyretmektedir. Gençlerin göç isteklerinin şekillenmesinde Türkiye'nin ekonomik ve siyasal dinamiklerinin yanında hangi mekanizmaların işlerlikte olduğunu araştıran bu çalışma iki temel teorik çerçeve üzerine inşa edilmiştir. İlkin, küreselleşme sürecinin göz ardı edilen boyutlarına, küreselleşmeyi akışlar ve hareketlilikler temelinde ele alan, küreselleşmenin kültürel, sembolik ve öznel etkilerini gündemde tutan yaklaşımlara odaklanılmaktadır. İkinci olarak da klasik göç teorilerinin ötesinde, hareketliliğin eşitsiz boyutlarıyla, duygulanımlarla, öznel ve özneler arası dinamikler ve hareketsizlik olgusunu birlikte değerlendirme imkânı sunan yeni nesil göç araştırmalarından ve özellikle“İstek-Yetenek Çerçevesi”nden faydalanılmaktadır. Çalışmada bu teorik arka plandan hareketle, göç bir hareketlilikler ekseninde ele alınmakta, küreselleşme sürecindeki hareketlilikler ve akışlarla bağlantısına işaret edilmekte ve göçün hareketsizlik boyutlarına doğru genişletilme potansiyelleri araştırılmaktadır. Gençlerin göç kararlarının olgunlaşması süreci, hareketliliğin gerçekleşmesinden önceki aşamalar ve tahayyüllerin küreselleşmesi ile gençlerin göç eğilimleri arasındaki ilişki bu çalışmada farklı boyutlarıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, which has become one of the prominent topics on Turkey's recent agenda, has turned into a widespread aspiration among young people. As indicated by studies conducted on this issue, the proportion of young people migrating from Turkey to various countries, primarily European nations and the United States, has significantly increased in recent years. Moreover, this trend is not limited to actual migration; the desire to live in another country remains at very high levels among young people, even if they cannot migrate. This study, which explores the mechanisms at play alongside Turkey's economic and political dynamics in shaping young people's migration aspirations, is built upon two fundamental theoretical frameworks. First, it focuses on the overlooked dimensions of globalization, emphasizing approaches that consider globalization through the lens of flows and mobilities, while highlighting its cultural, symbolic, and subjective impacts. Second, it benefits from new-generation migration studies, particularly the“Aspiration-Capability Framework,”which moves beyond classical migration theories to jointly evaluate the unequal dimensions of mobility, affectivity, subjective and intersubjective dynamics, and the phenomenon of immobility. Based on this theoretical background, the study examines migration through the axis of mobilities, linking it to the flows and movements characteristic of globalization processes, and investigates the potential for expanding the concept of migration towards its immobility dimensions. The process through which young people's migration decisions mature, the pre-migration phases of mobility, and the relationship between the globalization of imaginaries and young people's migration tendencies are analyzed in this study from various perspectives.