Psikososyal çalışma koşullarının çalışanlar üzerindeki etkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of psychosocial working conditions on employees: A study on health workers
  1. Tez No: 909329
  2. Yazar: RUKİYE PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN IRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan 250 sağlık çalışanının psikososyal çalışma koşullarının iş performansı ve iş stresi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, bağımsız değişkenler olarak belirlenen çeşitli iş taleplerinin (nicel, bilişsel, duyusal ve duygusal talepler), çalışanların iş tatmini ve iş stresi üzerindeki etkileri regresyon analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonuçları, nicel ve duygusal taleplerin artmasının sağlık çalışanlarının iş tatminini azalttığını ve iş stresi düzeylerini artırdığını ortaya koymaktadır. Buna karşın, bilişsel ve duyusal talepler ile iş tatmini ve iş stresi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu bulgular, sağlık çalışanlarının iş yüklerinin dengelenmesi, iş tatminlerinin artırılması ve duygusal destek mekanizmalarının sağlanmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, sağlık sektörü yönetiminde çalışan memnuniyeti ve stres yönetimi konularında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of psychosocial working conditions on job performance and work stress of 250 healthcare workers working at Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital. In the research, the effects of various job demands (quantitative, cognitive, sensory and emotional demands), determined as independent variables, on employees' job satisfaction and job stress were examined by regression analysis method. Research results reveal that increased quantitative and emotional demands reduce the job satisfaction of healthcare professionals and increase their job stress levels. However, no significant relationship was detected between cognitive and sensory demands and job satisfaction and job stress. These findings emphasize the importance of balancing the workload of healthcare professionals, increasing their job satisfaction, and providing emotional support mechanisms. The study provides guidance on employee satisfaction and stress management in healthcare sector management.