Görsel sanatlar eğitimi programlarında yeni medya sanatına ilişkin uygulamaların incelenmesi: İngiltere ve Türkiye örnekleri
Analysis of applications related to new media art in visual arts education programs: Examples from England and Turkey
  1. Tez No: 909340
  2. Yazar: ERTUĞRUL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, yirmi birinci yüzyıl sanat anlayışının önemli bir parçası haline gelen yeni medya sanatının görsel sanatlar eğitimi programında yerinin tespit edilmesi ve mevcut eğitim programlarında yer alan örneklerinin incelenmesi yoluyla İngiltere ve Türkiye'de uygulanan ilk öğretim ikinci kademe düzeyi güzel sanatlar dersi öğretim programları içerikleri, öğrenme öğretme süreçleri ve eğitim politikaları bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırmalı eğitim araştırması modeli kullanılarak İngiltere ve Türkiye'de uygulanan sanat eğitimi programları incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden biri olan doküman incelemesinden yararlanarak araştırmaya konu olan ülkelerin programları hakkında çeşitli belgeler incelenmiştir. Kullanılan veriler özellikle bahsi geçen ülkelerin resmi eğitim web sayfalarından ve uluslararası resmi kaynaklardan alınmıştır. Araştırma soruları çerçevesinde toplanan verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. İlgili ülkelerin görsel sanatlar dersi programlarının karşılaştırılmasında ise yatay yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmada, eğitim programları üzerine gerçekleştirilen karşılaştırmalı analizle, programlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların tüm değişkenleriyle birlikte tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de uygulanan görsel sanatlar eğitimi programının, amaç ve içeriklerinin tek bir öğretim programı ile belirlenerek, merkezi bir yapıda uygulandığı, İngiltere'de ise ulusal bir çerçeve plan kullanılarak okulların kendi programlarındaki içerikleri belirlemesinde özgürlük sahibi bırakıldığı tespit edilmiştir. İki ülkenin yapılarının temelinde bulunan ciddi farklılığın aksine eğitim politikaları ve yapılan yatırımlar incelendiğinde, sanat eğitimi programlarına yeni medya sanatı ögeleri ve teknoloji kullanımını dahil edilmesi konusunda benzer ve destekleyici bir tutum sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the role of new media art in visual arts education programs and examine its current applications, which have become a significant aspect of 21st-century art. By focusing on England and Turkey, the study compares the curricula, teaching-learning processes, and educational policies of secondary-level visual arts education programs implemented in both countries. The research was conducted using the case study design, one of the qualitative research methods. A comparative education research model was employed to analyse the art education programs in England and Turkey. As a data collection method, document analysis, a qualitative research technique, was used to review various documents related to the examined countries' programs. The data were primarily gathered from the official education websites of the respective countries and international official sources. Descriptive analysis was chosen to analyse the data collected within the scope of the research questions. The horizontal approach was adopted to compare the visual arts education programs of the two countries. Through the comparative analysis of the education programs, the study aims to identify their similarities and differences in all dimensions. The findings revealed that Turkey's visual arts education program follows a centralised structure, with its goals and content determined by a single national curriculum. In contrast, England adopts a national framework plan that grants schools the flexibility to determine the content of their programs. Despite this fundamental structural difference, both countries display a similar and supportive attitude toward integrating new media art elements and technology use into their arts education programs when their educational policies and investments are examined.