Şeyh İzzeddin Aksan el-Urfevî en-Nibilî'nin hayatı ve tasavvufî görüşleri
The life and sufi views of Sheikh Izzeddin aksan al-Urfevî an-Nibilî
  1. Tez No: 909345
  2. Yazar: ABDULĞAFUR AKSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ASKER KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tasavvuf tarihi boyunca, tarikatlar ve medreseler Müslüman toplumlarının hem ilmî hem de manevî gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bu geleneğin önde gelen temsilcilerinden biri de Şeyh İzzeddin Aksan el-Urfevî en-Nibilî'dir. Kur'an-ı Kerîm ve Sünnet-i seniyyeyi rehber edinen Aksan, Şanlıurfa'da yaşamış ve hem ilmî hem de manevî bir önder olarak tanınmıştır. Ömrünü ilim ve irşada adamış olan Aksan, çok sayıda müftü, müderris, vaiz, imam ve öğretmen yetiştirmiştir. Aksan, kız çocuklarının eğitimine de büyük önem vermiş ve ailesini bu konuda teşvik etmiştir. Kızları ve torunları, dört yüze yakın yatılı kız talebesi yetiştirirken, iki yüze yakın erkek talebe de yatılı medreselerde eğitim görmektedir. Bu tez çalışması, Şeyh İzzeddin Aksan'ın hayatını, tasavvufî görüşlerini ve eserlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Aksan'ın çocukluk dönemi, eğitim hayatı, tasavvufa intisabı ve tasavvufî görüşleri detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Özellikle Aksan'ın“Risaletü'd-Dehr”adlı Asr Suresi tefsiri ve hocası Şeyh Alaaddin el- Haznevî'nin sohbetlerinden oluşan“Suhab”adlı eseri üzerinde durulacaktır. Ayrıca, Aksan'ın öğrencileri, halifeleri, medreseleri ve ilmî hizmetleri de araştırma kapsamında incelenecektir. Bu çalışma ile Şeyh Aksan'ın ilmî ve tasavvufî kişiliğinin yanı sıra örnek şahsiyetinin daha geniş kitleler tarafından tanınması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of Sufism, tariqats and madrasas have played a crucial role in the intellectual and spiritual development of Muslim societies. Shaykh Izzeddin Aksan al-Urfawi an-Nibili stands out as a prominent figure in this tradition. Guided by the Quran and Sunnah, Aksan was a leading scholar and spiritual guide in Şanlıurfa. He dedicated his life to knowledge and spiritual guidance, mentoring numerous muftis, teachers, preachers, imams, and educators. Aksan placed great emphasis on the education of girls, actively encouraging his family to support this cause. His daughters and granddaughters educated nearly four hundred female students in their boarding school, while approximately two hundred male students received education in boarding madrasas. This thesis aims to explore the life, Sufi views, and works of Shaykh Izzeddin Aksan. It will delve into his childhood, education, initiation into Sufism, and his Sufi perspectives. The study will particularly focus on Aksan's“Risalatu'd-Dahr,”a commentary on Surat al-Asr, and“Suhab,”a compilation of conversations with his teacher, Shaykh Alaaddin al-Haznawi. Additionally, it will investigate Aksan's students, caliphs, madrasas, and scholarly contributions. This research seeks to introduce Shaykh Aksan's intellectual and Sufi persona, as well as his exemplary character, to a wider audience.