İnsan hakları perspektifinde Hohfeldyan yaklaşım
Hohfeldian approach in human rights perspective
- Tez No: 909365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BALKAN DEMİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsan haklarının düşünsel temelleri, düşünürler tarafından atılmaya başlanmıştır. Tarihi süreç içinde, insan hakları ve insan, bilimsel yönteme ile değerlendirilmeye başlanmıştır. Bilimsel analizler ve yaşanan tarihsel olaylar sonucunda, insanın, devlet karşısındaki konumu yeniden şekillenmiştir. Zamanla, gelişen ve değişen insan eylemleri ve faaliyetleri sonunda, yeni haklar istenmiştir ve istenmeye de devam edilmektedir. Kuramsal anlamda ve günlük kullanımda, farklı farklı tanımlanmış ve kullanılmıştır. Hak kavramı, başka kavramlarla birlikte kullanılması da oldukça yaygındır. Evrensel düzeyde kabul gören insan hakları alanında bir hakkın, özgürlüğün farklı farklı kavramlarla ifade edilişi karmaşaya sebep olmaktadır. İnsan haklarına yönelik istemlerin tanımlanması ve belirlenmesinde de farklılıklar vardır. İnsan haklarına yönelik felsefi değerlendirmelere yer verilmiştir. W. N. Hohfeld'in yapısal analizi doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu analizin amacı, karmaşanın önlenmesine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The intellectual foundations of human rights began to be established by various thinkers. Throughout history, both human rights and the human have been evaluated through the scientific method. As a result of scientific analyses and historical events, the individual's position in relation to the state has been reshaped. Over time, with the evolution and transformation of human actions and activities, new rights have been demanded, and such demands continue to this day. In theoretical terms and everyday usage, human rights have been defined and used in different ways. It is also quite common for the concept of rights to be used in conjunction with other concepts. On a universal level, the expression of a right or freedom using various terms in the field of human rights has led to confusion. There are also variations in the definition and identification of claims related to human rights. Philosophical evaluations of human rights have been included. Human rights have been analyzed in accordance with Hohfeld's structural analysis. The aim of this analysis is to help prevent the confusion.