Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadınlara yönelik kabul edilen kanun ve yönetmelikler (1920-1950)
Laws and regulations for women adopted by the Grand National Assembly of Turkey (1920- 1950)
  1. Tez No: 909372
  2. Yazar: NEŞE TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Cumhuriyet döneminde kadın haklarına yönelik yasal düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin toplumsal etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve modern Türkiye'nin kuruluşu bağlamında ele alınan dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 1920-1950 yılları arasında kadınlara yönelik aldığı kararlar, sadece hukuki bir değişimi değil, aynı zamanda toplumsal dönüşümü de temsil etmektedir. Medeni Kanun ve seçme-seçilme hakları gibi kritik düzenlemeler, kadınların kamusal ve özel alandaki rollerindeki değişimi şekillendirmiştir. Bu araştırma, TBMM'nin liderlik rolünü ve kadın hakları mücadelesinin evrimini anlamayı hedefleyerek, Türkiye'nin sosyal ve hukuki gelişimine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the legal regulations regarding women's rights and the social effects of these regulations during the Republic period of Turkey. In the period discussed in the context of the collapse of the Ottoman Empire and the establishment of modern Turkey, the decisions taken by the Turkish Grand National Assembly (TBMM) regarding women between 1920 and 1950 represent not only a legal evolution but also a social transformation. Critical regulations such as the Civil Code and voting rights have shaped the change in women's roles in the public and private spheres. This research aims to understand the leadership role of the Turkish Grand National Assembly and the evolution of the struggle for women's rights, shedding light on Turkey's social and legal development.