Sağlık çalışanlarına uygulanan mobbingin (psikolojik şiddet) işten ayrılma niyetine etkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the effect of mobbing (psychological violence) on the intention to leave work among healthcare workers
  1. Tez No: 909379
  2. Yazar: PINAR NUR DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sağlık sektörü, yoğun çalışma koşulları, yüksek stres seviyeleri ve çeşitli mesleki zorluklarla karşı karşıya kalan çalışanların bulunduğu bir alandır. Bu zorlayıcı koşullar içerisinde, özellikle mobbing, sağlık çalışanlarının ruh sağlığı ve iş motivasyonu üzerinde olumsuz etkiler yaratan önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür olumsuz etkiler, çalışanların iş tatminini azaltarak işten ayrılma niyetlerini artırabilmektedir. Bununla birlikte, mobbinge maruz kalan sağlık çalışanlarının bu tür stres faktörlerinden ne ölçüde etkilendiği ve zorluklarla ne derece başa çıkabildiği, bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yüksek psikolojik sağlamlık düzeyine sahip çalışanlar, mobbingin olumsuz etkilerini daha iyi yönetebilmekte ve bu durum, onların işten ayrılma niyetlerini azaltmada koruyucu bir rol üstlenebilmektedir. Bu nedenle, sağlık sektöründe psikolojik sağlamlık, çalışanların mobbing ile başa çıkma süreçlerinde kritik bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu mobbing davranışı ve işten ayrılma niyetleri arasında zorluklara karşı dirençli olmasını sağlayan psikolojik sağlamlığın aracı etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da hizmet sunan devlet, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapan 379 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgi anketi, tek boyuttan oluşan mobbing ölçeği, tek boyuttan oluşan işten ayrılma niyeti ölçeği ve tek boyutlu psikolojik sağlamlık ölçeği kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testler (t testi ve tek yönlü varyans analizi [ANOVA]) kullanılmıştır. Ayrıca araştırma değişkenlerinin analizinde bootsrapt güven aralığının esas alındığı Hayes Process Macro ile Model 4 seçilerek aracılık analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is an area where employees face intense working conditions, high stress levels, and various professional challenges. Within these challenging conditions, particularly mobbing emerges as a significant problem that negatively impacts the mental health and work motivation of healthcare workers. Such negative effects can reduce employees' job satisfaction and increase their intention to quit. However, the extent to which healthcare workers exposed to mobbing are affected by these stress factors and how well they cope with challenges may vary depending on the level of psychological resilience of individuals. Employees with high levels of psychological resilience can better manage the negative effects of mobbing, which may play a protective role in reducing their intention to quit. Therefore, in the healthcare sector, psychological resilience is considered a critical factor in employees' coping processes with mobbing. This study aims to investigate the mediating effect of psychological resilience, which enables healthcare workers to withstand difficulties, on the relationship between mobbing behavior and intention to leave. The sample of the study consists of 379 nurses working in public, private, and university hospitals providing services in Ankara. In the study, a demographic information questionnaire, a single-dimensional mobbing scale, a single-dimensional intention to leave scale, and a single-dimensional psychological resilience scale were used. Since the data showed a normal distribution, parametric tests (t-test and one-way variance analysis [ANOVA]) were used. Furthermore, for the analysis of the research variables, a mediation analysis was conducted using the Hayes Process Macro with Model 4, based on the bootstrap confidence interval.