TV dizilerinde devam eden Yeşilçam melodramlarındaki süreklilikler ve farklar: Bir Başkadır dizisi örneği
Continuities and differences in the Yeşilçam melodramas ongoing in TV series: An example of the series Bir Başkadır
  1. Tez No: 909389
  2. Yazar: GAMZE ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KILIÇ ADİLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı Yeşilçam'daki melodramların çağdaş dönemdeki eserlerin tekrar ve farklarını“Bir Başkadır”dizi örneğinde incelemektir. Melodramın bir tür olarak tarihsel çerçevesi incelendiğinde, köklerinin Antik Yunana kadar dayandığı gözlemlenmiştir. Günümüze kadar geçen zaman içinde hem tiyatrolarda hem de öykü gibi metinlerde kullanılan melodramlar televizyon ve sinemanın ortaya çıkmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Bu bağlamda Yeşilçam melodramlarının en belirgin özelliklerini, karakterlerin ve anlatı yapısının kalıplar içinde verilmesi oluşturmaktadır. Anlatımın kalıplar içinde verilmesinde klasik ayrımların öne çıktığı tespit edilmiştir. Bu ayrımların başında ise zengin-fakir, kentli-köylü, seküler-muhafazakâr, kadın-erkek gibi ayrımlar gelmektedir. Yeşilçam melodramının, bu tür kalıpsal ayrımlara gitmesi literatürde melodramın zaman zaman değersiz görülmesine neden olmuştur. Nitekim bu kalıplar melodram türünün gerçeklikten uzaklaşması bağlamında değerlendirilmiştir. Bununla birlikte melodramın kitlelere yönelik olması da bir diğer eleştiri noktası olarak öne çıkmaktadır.“Bir Başkadır”dizisi Yeşilçam'ın melodramatik kodları bakımından incelendiğinde, melodramlarda görülen birçok temel ayrımın bu dizide de tekrar ettiği belirlenmiş; hatta zengin-fakir, köylü-kentli gibi temel ayrımların dizide öne çıktığı görülmüştür. Bu kodlara eklemlenen başka kodlar da yer almıştır. Kadın, cinsellik gibi temalar da bu kodlar üzerinden tekrar etmiştir. Nitekim cinsellik zengin sınıf çerçevesinde betimlenmiştir. Ancak dizideki karakterler bu şekilde ayrımlaşmış olsa da varoluşsal olarak derinlemesine bir şekilde incelenmiştir. Bu şekilde ise, incelemenin ve anlatımın melodramatik kodlardan farklılığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the repetitions and differences of contemporary works in Yeşilçam melodramas in the example of the TV series“Bir Başkadır”.When the historical framework of melodrama as a genre is examined, it is observed that its roots date back to Ancient Greece.Melodramas have been used in both theatre and story-like texts throughout history, and have been used in television and cinema.n this context, the most distinctive features of Yeşilçam melodramas are that the characters and narrative structure are given in patterns.It has been determined that classical distinctions come to the fore in giving the narrative within the patterns.The most important of these distinctions are rich-poor, urban-rural, secular-conservative, and male-female.Yeşilçam melodrama's making such stereotypical distinctions has sometimes caused melodrama to be seen as worthless in literature.Indeed, these patterns have been evaluated in the context of the melodrama genre's departure from reality.However, another point of criticism is that melodrama is aimed at the masses.When the series“Bir Başkadır”is examined in terms of Yeşilçam's melodramatic codes, it is seen that many of the basic distinctions seen in melodramas are İn fact, it has been seen that basic distinctions such as rich-poor, rural-urban are prominent in the series.There are also other codes added to these codes.Themes such as women and sexuality also recurred through these codes.As a matter of fact, sexuality is depicted within the framework of the wealthy class.However, even though the characters in the series are differentiated in this way, they are examined in depth in an existential sense.In this way, the difference between analysis and narration and melodramatic codes can be seen.