Giyim üretim videolarının içerik analizi
Content analysis of clothing production videos
  1. Tez No: 909388
  2. Yazar: AYŞEGÜL KONUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, sosyal medyada yüksek takipçili içerik üreticilerinin giysi teknik parçaları dikimi konusundaki videolarının doğruları ile eksiklik ve yanlışlarını kuramsal ve uygulamalı bilgiler ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın, giderek yaygınlaşan çevrimiçi öğrenme ortamlarındaki video içeriklerinin kalitesini ve güvenirliğini değerlendirme açısından önemi artmaktadır. Bu değerlendirme, kullanıcıların güvenilir bilgiye erişimini sağlamak ve çevrimiçi platformların giysi üretimi ve yaka dikimi konusunda daha sağlıklı bilgi vermesinin denetlenmesi açısından önemlidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi modelini esas almaktadır. Sosyal medya platformlarından biri olan YouTube'da en çok izlenen ve yüksek takipçi sayısına sahip Türkçe kanallar arasından ayaklı gömlek yakası dikimi, basit pat dikimi ve yakanın bedene dikimi konularına ait 30 video seçilmiş ve MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Videolar, belirlenen kategoriler ve kodlar çerçevesinde incelenmiş, ayaklı gömlek yakası dikimi eğitimlerinin niteliği, doğruluğu ve eksiksizliği değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, sosyal medyadaki giysi teknik parçaları dikimi videolarının çoğunlukla eksik veya hatalı bilgi sunduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, dikiş tekniklerinin doğruları ile eksiklik ve yanlışları konusunda önemli hatalar tespit edilmiştir. En yaygın hatalar arasında; kalıbın dış çizgilerini takip ederek kumaşı düzgün kesememe, düz boy ipliği yönüne dikkat etmeme ve dikiş paylarının ölçüye uygun işaretlenmemesi yer almaktadır. Ayrıca, videolarda sunulan bilgilerin genellikle yüzeysel kaldığı ve açıklamaların yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma sosyal medyadaki giysi teknik parçaları dikimiyle ilgili içeriklerin genel olarak yetersiz olduğu, yanıltıcı olabileceği; dolayısıyla eğitim videolarının örgün ve yaygın eğitimlerde profesyonelce hazırlanıp yönlendirilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, çevrimiçi ortamlarda sunulan giysi teknik parçalarının dikimi konusunda video içeriklerinin öğrenme materyali olarak kullanılmasının uygun olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the accuracy, deficiencies, and errors in videos produced by high-follower content creators on social media regarding the construction of garment technical parts, in light of theoretical and practical knowledge. The importance of this study is increasing in terms of evaluating the quality and reliability of video content in increasingly prevalent online learning environments. This evaluation is crucial for ensuring users' access to reliable information and demonstrating the effectiveness of teaching in online environments. The study employs content analysis, a qualitative research method. Among the most watched and highly followed Turkish channels on YouTube, one of the social media platforms, 30 videos on the subjects of standing shirt collar sewing, simple placket sewing and collar sewing to the body were selected and analyzed using the MAXQDA program. The videos were examined within the framework of predetermined categories and codes, evaluating the quality, accuracy, and completeness of standing shirt collar construction tutorials. The findings of the research reveal that videos on garment technical part construction on social media often present incomplete or erroneous information. Significant errors were identified, particularly regarding the accuracy, deficiencies, and mistakes in sewing techniques. The most common errors include inability to cut fabric accurately by following the outer lines of the pattern, disregarding the straight grain of the fabric, and improper marking of seam allowances. Furthermore, it was observed that the information presented in the videos was generally superficial, with inadequate explanations. As a result, this research shows that the content on social media about sewing technical garment parts is generally insufficient and may be misleading; consequently, it has shown that training videos should be professionally prepared and directed in formal and non-formal trainings. These results indicate that using video content in online environments as learning material for garment technical part construction is not appropriate.