Uluslararası belgeler ışığında anayasal bir zorunluluk olarak ailenin devlet tarafından korunması
Protection of the family by the state as a constitutional obligation in light of international documents
  1. Tez No: 909410
  2. Yazar: BERAT KUMSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma, Türkiye'deki anayasal düzenlemeler ve uluslararası insan hakları hukuku bağlamında ailenin korunmasını ele alan kapsamlı bir akademik çalışmanın bölümlerinden oluşmaktadır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası belgelerdeki aile kavramı ve ailenin korunmasına ilişkin hükümleri detaylı bir şekilde incelenerek, bu belgelerdeki tanımlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ışığında ailenin hukuki yapısını ve korunmasını analiz edilmektedir. Anayasa'nın 41. maddesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla birlikte, Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'ndaki ilgili hükümler de çalışmada değerlendirilmekte ve liberal ve sosyal devlet anlayışlarının aileyle ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, ailenin anayasal bir çerçevede korunmasının bir zorunluluk olup olmadığını, devletin ailenin korunmasında aktif ve pasif yükümlülüklerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The study comprises sections from a comprehensive academic work that examines the protection of the family within the framework of constitutional regulations in Turkey and international human rights law. It delves into the concept of family and the provisions related to its protection as outlined in international documents such as the Universal Declaration of Human Rights and the European Convention on Human Rights. By analyzing these definitions and the case law of the European Court of Human Rights (ECHR), the study evaluates the legal structure and protection of the family. Alongside Article 41 of the Turkish Constitution and the decisions of the Constitutional Court, relevant provisions in the Turkish Civil Code and Turkish Penal Code are also reviewed. Furthermore, the relationship between liberal and social state principles and the family is examined. The primary aim of this study is to determine whether the constitutional protection of the family is a necessity and to identify the state's active and passive obligations in safeguarding the family.