Ceza infaz kurumlarında afet risk yönetimi ve afet farkındalığı: Marmara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu örneği
Disaster risk management and disaster awareness in penal institutions: The example of Marmara Womens Closed Penitentiary Institution
- Tez No: 909411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SEÇKİNER BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma ceza infaz kurumlarında afet risk yönetim sürecinde hazırlanan acil durum planlamaların nasıl yapıldığını anlamak ve kurumda çalışan personelin afet farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda 2024 yılında Marmara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 123 İnfaz Koruma Memuru ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması ile elde edilen veriler,öncelikle açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiş,daha sonra ise bağımsız örneklem T testi, tek örneklem varyans analizi (ANOVA) vepearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, erkeklerin afet farkındalığının kadınlara göre, afet yaşayanların yaşamayanlara göre, afet konusunda eğitim, seminer vb. katılanların katılmayanlara göre, afet tatbikatına katılanların katılmayanlara göre, kurumun bir tahliye planı olduğunu düşünenlerin düşünmeyenlere göre ve kurumda hizmet içi eğitim olduğunu düşünenlerin olmadığını düşünenlere göre afet farkındalığının yüksek olduğu sonuçlarına varılmıştır. Ayrıca afet farkındalığının yaş, eğitim düzeyi ve mesleki çalışma sürelerine göre istatistiki olarak anlamlı şekilde değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca afet farkındalığı ile yaş ve mesleki çalışma süresi arasında pozitif, eğitim düzeyi ile arasında negatif korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to understand how emergency planning preparedin the disaster risk management process in penal execution institutions and todetermine the disaster awareness levels of the personnel working in the institution. Inthis context, a survey was conducted with 123 Correctional Officers working inMarmara Women's Closed Penal Institution in 2024. The data obtained from thequestionnaire study were first evaluated by explanatory factor analysis andconfirmatory factor analysis, and then independent sample T test, single sampleanalysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were performed. As aresult of these analyses, it was concluded that disaster awareness of men was higherthan that of women, disaster awareness of those who experienced a disaster washigher than that of those who did not, disaster awareness of those who attendedtrainings, seminars, etc. was higher than that of those who did not, disaster awarenessof those who participated in disaster drills was higher than that of those who did not,disaster awareness of those who thought that the institution had an evacuation planwas higher than that of those who did not, and disaster awareness of those whothought that the institution had in-service training was higher than that of those whodid not. In addition, it was determined that disaster awareness varied statisticallysignificantly according to age, education level and professional working hours. Inaddition, a positive correlation relationship was found between disaster awareness andage and professional working time, and a negative correlation relationship was foundbetween disaster awareness and education level.iii