Mısırlı Türk şair Âişe İsmet Teymur ve Hilyetü't-tıraz
Egyptian Turkish poet Aisha Ismat Teymur and Hilyetü't-tiraz
  1. Tez No: 909423
  2. Yazar: HACER BETÜL ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada modern Arap Edebiyatının önde gelen kadın şairlerinden Âişe İsmet Teymur'un hayatı ve Arapça divanı Hilyetü't-tırâz ele alınmıştır. Âişe İsmet Teymur, Arap edebiyatının öncülerinde olmakla birlikte Türkçe ve Farsça şiirleri de bulunan bir şairdir. Sadece şiirleri değil düz yazıları da önemlidir. Şair toplumsal konulara duyarsız kalmamış, özellikle ülkenin problemlerini eserlerinde konu edinmiştir. Yüksek lisans tezimi yazarken bana destek olan, nasıl ilerlemem konusunda yol göstererek rehberlik yapan çok değerli danışman hocam Dr. Şule AĞAÇ'a, kendilerine ne zaman bir çıkmazla gitsem yardımcı olan değerli hocalarım Dr. Muhammed Recai GÜNDÜZ, Doç. Ahmet MEYDAN ve Dr. Hüseyin ARSLAN'a teşekkürü borç bilirim. Bu uzun süreçte benden desteklerini esirgemeyen anneme, babama ve kardeşlerime şükran duyuyorum. Son olarak daima yanımda olarak tüm zorluklarda bana destek olan sevgili eşime teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life and Arabic divan Hilyetü't-Tiraz of Aisha Ismat Teymur, one of the prominent female poets of Modern Arabic Literature. In addition to being a pioneer in Arabic literature, Aisha Ismat Teymur also composed poetry in Turkish and Persian. Her work extends beyond poetry to include significant prose writings. The poet was not indifferent to social issues and often addressed the problems of the country in her works. I would like to express my gratitude to my esteemed advisor, Dr. Şule Ağaç, for guiding and supporting me throughout the writing of my master's thesis. I am also deeply thankful to my professors Dr. Muhammed Recai Gündüz, Assoc. Prof. Ahmet Meydan, and Dr. Hüseyin Arslan, who always assisted me whenever I faced a challenge. I owe my deepest thanks to my mother, father, and siblings for their unwavering support during this long process. Lastly, I would like to thank my beloved spouse for always standing by me and supporting me through every difficulty.