Development of novel borate-based positive electrode materials for rechargeable lithium batteries
Şarj edilebilir lityum piller için yeni borat tabanlı pozitif elektrot malzemelerinin geliştirilmesi
- Tez No: 909451
- Danışmanlar: PROF. DR. REİNHARD NESPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının zaman bağımlı doğası nedeniyle, hem büyük ölçekli şebekeler hem de taşınabilir uygulamalar için etkili depolama mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir. Enerji depolama yöntemlerinden biri olarak, Li-iyon piller taşınabilir elektronik pazarında baskın bir konuma sahiptir ve Li-iyon pillerle çalışan tam elektrikli araçlar da son yıllarda piyasaya sunulmuştur. Ancak, mevcut katot malzemeleri, şarj edilebilir lityum pillerin enerji depolama ortamı olarak geniş ölçekli uygulanması için gerekli olan yüksek enerji yoğunluğu talebini karşılamakta hâlâ yetersizdir. Bu çalışma, şarj edilebilir lityum piller için yenilikçi pozitif elektrot malzemelerini tanıtmaktadır. Bu malzemeler arasında, borat bağlayıcı gruplarının esnek bir bağlanma yapısını teşvik etmesi beklenen redoks-aktif bileşikler öncelikli olarak araştırılmıştır. Güvenli ve kararlı bir döngüleme sağlanabilirse, sunulan malzemelerin bir kısmı yeni nesil şarj edilebilir lityum pilleri için potansiyel adaylar olarak öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The inevitable depletion of fossil fuels requires the generation of sustainable and clean energy from renewable sources. Due to the time-dependent occurrence of renewable energy sources, effective storage mechanisms have to be developed for large scale grid as well as for portable applications. As a way of energy storage, Li-ion batteries dominate the portable electronics market and full electric vehicles powered by Li-ion batteries have also become available in recent years. However, current cathode materials are still not capable enough to provide the high energy density demand required for the large scale implementation of rechargeable lithium batteries as energy storage mediums. The present work introduces novel positive electrode materials for rechargeable lithium batteries. Redox-active compounds, in which borate linking groups are supposed to induce a flexible linking of the former, are mainly investigated. If a safe and stable cycling is established, a number of the presented materials are projected to be possible candidates for next-generation rechargeable lithium batteries.