Panaromik radyografilerde maksiller sinüs içerisinde görülen maksiller molar dişlerin köklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) ile karşılaştırılması ve maksiller posterior dişlerdeki periapikal patolojilerin maksiller sinüslerdeki mukozal kalınlaşmaya etkisi
Comparison of roots of maxillary molar teeth observed in the maxillary sinus on panoramic radiographs with cone beam computed tomography (CBCT) and effect of periapical pathologies in maxillary posterior teeth on mucosal thickening in maxillary sinuses
  1. Tez No: 909459
  2. Yazar: YUNUS YİĞİT SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU ÇİMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı panoramik radyografilerde maksiller molar dişlerin köklerinin maksiller sinüs ile ilişkisinin değerlendirilerek Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile karşılaştırılması ve ayrıca maksiller posterior dişlerdeki periapikal patolojilerin maksiller sinüslerdeki mukozal kalınlaşmaya etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda daha önceden muayene olmuş ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi ile maksiller bölgeyi içeren KIBT görüntüsü alınmış hastaların görüntüleri retrospektif olarak taranmıştır. Herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, maksiller sinüslerde önceden yapılmış sinüs lift operasyonu olmayan, maksiller posterior bölgelerde implant cerrahisi yapılmamış 20-50 yaş aralığında 298 hastadan 969 adet maksiller 1. ve 2. molar diş çalışmaya dahil edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre istatistiksel veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiş olup kategorik verilerin karşılaştırılmasında Fisher-Freeman-Halton testi ve Pearson Ki Kare testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile incelendi. Üç ve üzeri gruplara göre normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar da Bonferroni Düzeltmeli Z testi ile incelenmiştir. Sonuçlar arasındaki uyumun incelenmesinde Kappa testi kullanılmıştır. Sonuç olarak panoramik radyografilerde maksiller sinüs içerisinde izlediğimiz maksiller molar dişlerin kökleri, %72,1 oranında KIBT'de de maksiller sinüs içerisinde tespit edilmiştir. Dişlerin %89'unda periapikal bölgede lezyon izlenmemiş olup bunların da %26,6'sında mukozal kalınlaşma (>2mm) tespit edilmiştir. Ayrıca mukozal kalınlaşma (>2mm) olduğunda da en sık (%39,5) 2-5 mm kalınlaşma tespit edilmiştir. Dişlerin %11'inde periapikal lezyon görülmüş olup bunların %66,3'ünde mukozal kalınlaşma (>2mm) görülmüştür. Periapikal lezyonlu dişlerde de en sık (%40,1) 2-5 mm mukozal kalınlaşma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the relationship of the roots of the maxillary molar teeth with the maxillary sinuses in panoramic radiographs and compare them with Cone Beam Computed Tomography (CBCT) and also to investigate the effect of periapical pathologies in the maxillary posterior teeth on mucosal thickening in the maxillary sinuses. In our study, the images of patients who were previously examined in the Department of Oral and Maxillofacial Radiology and whose CBCT images including the maxillary region were taken with Cone Beam Computed Tomography were scanned retrospectively. 969 maxillary 1st and 2nd molar teeth from 298 patients between the ages of 20-50, who doesnt have any systemic disease, did not have a previous sinus lift operation in the maxillary sinuses and did not have any implant surgery in the maxillary posterior regions, were included in the study. According to the results, statistical data were analyzed with IBM SPSS V23, and Fisher-Freeman-Halton test and Pearson Chi Square test were used to compare categorical data. The suitability of the data for normal distribution was examined with Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests. Kruskal Wallis H test was used to compare data that did not comply with normal distribution according to groups of three or more. Multiple comparisons were also examined with the Bonferroni Corrected Z test. Kappa test was used to examine the agreement between the results. As a result, the roots of the maxillary molar teeth, which we observed in the maxillary sinus in panoramic radiographs, were also detected in the maxillary sinus in CBCT at a rate of 72.1%. No lesions were observed in the periapical region in 89% of the teeth, and mucosal thickening (>2 mm) was detected in 26.6% of them. Additionally, when there was mucosal thickening (>2 mm), the most common (39.5%) thickening of 2-5 mm was detected. Periapical lesions were observed in 11% of the teeth, and mucosal thickening (>2 mm) was observed in 66.3% of them. Mucosal thickening of 2-5 mm was most frequently detected in teeth with periapical lesions (40.1%).