Sağlık okuryazarlığı ve hasta memnuniyeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and patient satisfaction
  1. Tez No: 909465
  2. Yazar: MERVE CANÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma ile bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin, aldıkları sağlık hizmetinden duydukları memnuniyete olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır Gereç ve yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütülmüş olup tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Çalışmamıza Ekim 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri 385 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerin yanı sıra genel sağlığa ve okuryazarlığa yönelik sorular, ardından Türk Sağlık Okuryazarlığı-32 (TSOY-32) Ölçeği ve Ayaktan Hasta Memnuniyet Ölçeğini de içeren anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the effect of individuals' health literacy levels on their satisfaction with the healthcare services they receive. Materials and Methods: Our study was conducted at the Family Medicine Polyclinics of the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, affiliated with Health Sciences University. It is a single-center, cross-sectional, descriptive, and analytical study. A total of 385 individuals aged 18 and over who agreed to participate were included in the study between October 2024 and November 2024. Participants were administered a questionnaire consisting of sociodemographic information, general health and literacy questions, as well as the Turkish Health Literacy-32 (TSOY-32) Scale and the Outpatient Satisfaction Scale, through face-to-face interviews.