Aydın ili merkez ilçesi devlet hastaneleri ve üniversite hastanesinde kurumsal sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile sağlık hizmeti kullanımı ilişkisi
The relationship between organizational health literacy levels and health care utilization in public and university hospitals in the central district of Aydın province
  1. Tez No: 930240
  2. Yazar: İSMAİL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ABACIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Aydın ili merkez ilçesindeki üç devlet hastanesi ve bir üniversite hastanesinde kurumsal sağlık okuryazarlığı ile sağlık hizmeti kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel olarak, Ocak 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde yönetici niteliğinde görevleri olan 97 sağlık çalışanı ve yatarak tedavi alan 500 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Kurumsal Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve literatür taranarak oluşturulan veri toplama formu ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Student t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson ki-kare, Fisher's exact kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Devlet hastanelerinin kurumsal sağlık okuryazarlığı puanları, sağlık hizmeti kullanım puanları ve hasta memnuniyet düzeyleri üniversite hastanesine göre anlamlı düzeyde (p < 0,05) daha yüksek bulunmuştur. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanesi, KSOY Ölçeği ile yapılan değerlendirmede en düşük ortalama puanları“liderlik ve yönetim”ve“operasyonel erişim”alt boyutlarından almışlardır. Yönetici konumunda çalışmakta olan katılımcıların, yaklaşık olarak yarısının sağlık okuryazarlığı, 2/3'üne yakınının ise kurumsal sağlık okuryazarlığı kavramına yabancı oldukları saptanmıştır. Bu çalışmada kurumsal sağlık okuryazarlığı düzeyi ile hastaların sağlık hizmeti kullanım deneyimleri ve aldıkları hizmetlerden memnuniyetleri arasında ilişki olduğunu destekleyen bulgular ortaya konmuştur. Hastaların sağlık hizmeti kullanımında, sağlık bilgilerini anlama ve hizmet arama sürecini yönetme yeteneğinin, sağlık sistemlerinin onlara yüklediği taleplerle ilişkili olduğu görülmektedir. Kurumsal sağlık okuryazarlığı, sağlık hizmeti kullanımının önemli belirleyicilerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Sağlık kurumlarında KSOY politikalarının benimsenmesi için farkındalık oluşturma, hizmet kullanımını etkileyen önemli bir unsur olması sebebiyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between organizational health literacy and health care utilization in three public hospitals and one university hospital in the central district of Aydın province. The cross-sectional study was conducted between January 2023 and December 2024 on 97 health care professionals with managerial responsibilities and 500 inpatients at Aydın Public Hospital, Aydın Atatürk Public Hospital, Aydın Obstetrics and Gynecology Hospital and Aydın Adnan Menderes University Hospital. Data were collected using the Organizational Health Literacy (OHL) scale and a data collection form created by reviewing the literature. In the data analysis, descriptive statistics, Student t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson chi-square, and Fisher's exact test were applied. The data collected were analyzed using SPSS software. Organizational health literacy scores, health care utilization scores and patient satisfaction levels of public hospitals were significantly (P < 0.05) higher than university hospitals. Public hospitals and university hospitals received the lowest average scores in the“leadership and management”and“operational access”sub-dimensions of the OHL Scale. It was found that approximately half of the participants working in managerial positions were unfamiliar with the concept of health literacy and nearly 2/3 of them were unfamiliar with the concept of organizational health literacy. This study revealed findings that indicate a correlation between the level of organizational health literacy and patients' experiences with health care utilization, as well as their satisfaction with the services received. It is evident that patients' ability to understand health information and manage the service-seeking process in health care utilization is influenced by the expectations imposed by health care systems. Organizational health literacy emerges as a significant factor influencing health care utilization. Raising awareness for the adoption of OHL policies in health institutions is of great importance, as it serves as a key determinant in the use of services.