Lipopolisakkarit ile indüklenmiş akut akciğer hasarında apigenin'in apoptoz ve inflamasyon üzerine olası koruyucu etkilerinin ın vitro araştırılması
In vitro investigation of the possible protective effects of apigenin on apoptosis and inflammation in lipopolysaccharide-induced acute lung injury
- Tez No: 909467
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TÜLAY YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Apigenin antiinflamatuvar ve antioksidan gibi çeşitli biyolojik etkilere sahip doğal bir bileşiktir. Ancak akut akciğer hasarına (ALI) karşı koruyucu etkileri netlik kazanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada lipopolisakkaritle (LPS) uyarılan in vitro ALI'nın bir modelinde apigeninin terapötik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. LPS ile uyarılan BEAS-2B hücre hatlarında inflamasyon ve apoptoz etkinliğini değerlendirmek için endotoksik LPS dozu ile patoloji oluşturulmuş hücrelere farklı konsantrasyonlarda apigenin dozları uygulandı ve en uygun üç apigenin dozu belirlendi. Patolojik LPS dozuda belirlendikten sonra deney grupları oluşturuldu. Hücreler deneysel işleme tabi tutulduktan sonra elde edilen süpernatantlardan ELISA analizleri gerçekleştirildi. Apigenin uygulamasının hücrelerde TNF-α, IL-1b seviyelerini düşürdüğü, IL-6 seviyelerini yükselttiği ve bunun sonucunda anti-inflamatuvar etki oluşturduğu görüldü. Ayrıca apigenin uygulamasının LPS kaynaklı apoptoz artışını sınırlandırdığı, apoptotik BAX ve kaspaz-3 proetinlerinin ekspresyonlarını düşürmesi ile meydana getirdiği belirlendi. Sonuç olarak, in vitro deneysel ALI modelimizde apigenin tedavi gruplarının, inflamatuvar hücre miktarında önemli bir azalmaya neden olduğu görüldü. Apigenin akciğer hasarı üzerinde faydalı etkisini aktif kaspaz-3 yolağını ve proapoptotik Bax proteinini inhibe ederek, proinflamatuvar sitokinlerini baskılayarak ve anti-inflamatuvar sitokin üretimini artırarak göstermektedir. Tüm verilerimiz dikkate alındığında doğal bir flavonoid olan apigeninin LPS'nin indüklediği akciğer organ hasarı üzerine koruyucu yönde alternatif bir terapötik seçenek olabileceğini düşünmekteyiz. Sepsiste, spesifik apigenin tedavisinin klinik etkinliğine dair daha fazla kanıt sağlamak amacıyla daha ileri, randomize kontrollü çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Apigenin is a natural compound with various biological effects, such as anti-inflammatory and antioxidant properties. However, its protective effects against acute lung injury (ALI) have not been clarified. Therefore, this study aimed to investigate the therapeutic effects of apigenin in a model of lipopolysaccharide-stimulated ALI in vitro. To evaluate the efficacy of inflammation and apoptosis in LPS-stimulated BEAS-2B cell lines, different concentrations of apigenin doses were administered to pathology-induced cells with endotoxic LPS dosing, and the three most appropriate apigenin doses were determined. After the pathological LPS dose was determined, the experimental groups were created. After the cells were subjected to experimental processing, ELISA analyses were performed on the supernatants obtained. It was observed that the administration of apigenin reduced the levels of TNF-α, IL-1b, and increased the levels of IL-6 in the cells, resulting in an anti-inflammatory effect. In addition, it was determined that apigenin administration limited the increase in LPS-induced apoptosis and decreased the expression of apoptotic BAX and Caspase-3 proteins. As a result, in our in vitro experimental ALI model, apigenin treatment groups significantly reduced the number of inflammatory cells. Apigenin demonstrates its beneficial effect on lung injury by inhibiting the active caspase-3 pathway and proapoptotic Bax protein, suppressing pro-inflammatory cytokines, and increasing anti-inflammatory cytokine production. Considering all our data, we think that apigenin, a natural flavonoid, may be an alternative therapeutic option for protection against LPS-induced lung organ damage. We believe that further, randomized controlled trials should be conducted to provide further evidence of the clinical efficacy of specific apigenin therapy in sepsis.