Primer dismenore olgularında depresyona eğilim
Tendency to depression in primary dysmenorrhea cases
  1. Tez No: 909470
  2. Yazar: CEYLAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer dismenoresi olan kadınlarda menstrual semptomların düzeyi ile depresyona eğilimleri arasındaki olası ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, kesitsel tipte bir araştırmadır. Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı primer dismenore tanılı 352 hasta dahil edildi. Çalışmada,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ)”ve“Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği (BTÖ)”kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların medyan yaş değeri 27 (min:15-maks:48) yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the possible relationship between the level of menstrual symptoms and tendency to depression in women with primary dysmenorrhea. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional, descriptive study. 352 patients with primary dysmenorrhea registered at Güneşli Education Family Health Center affiliated with the Health Sciences University İstanbul Bağcılar Health Application and Research Center Family Medicine Clinic were included in this study. In the study,“Sociodemographic Information Form”,“Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ)”and“Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC)”were used. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 program. Results: The median age of the participants was 27 (min: 15-max: 48) years.