Hipotiroidizmli bireylerde tedavi öncesi ve sonrası hastane depresyon ve ankiyete ölçeği (HADS) skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hospital anxiety and depression scale (HADS) scores before and after treatment in individuals with hypothyroidism
- Tez No: 909481
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN, DR. MUSTAFA CAN ŞENOYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Hipotiroidi depresyon, anksiyete, bilişsel fonksiyonlarda azalma gibi birçok psikiyatrik durum ve komorbiditeyle giden bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı aşikar ve subklinik hipotiroidili bireylerin Hastane Anksiyete ve Depresyon Skorlarını (HADS) sağlıklı popülasyonla karşılaştırmak ayrıca hipotiroidili bireylerde levotiroksin replasmanı sonrası anksiyete ve depresyon puanlarının olası değişimi incelenmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi 01/01/2024 ile 01/08/2024 tarihleri iç hastalıkları polikinliğine başvuran sağlıklı ve hipotiroidi tanısı konan hastalar ile yapılan kesitsel bir çalışmadır. Hastalara tanı anında HADS anketi doldurulmuş, laboratuvar parametrelerinden TSH (mIU/L), sT4 (ng/dl), sT3(ng/L), antiTPO(IU/ml) , antitiroglobulin(IU/ml) değerleri kaydedilmiştir. Hastalara gerekli levotiroksin tedavisi başlandıktan 3-6 ay sonra biyokimyasal ötiroidizm sağlandığında anket tekarlanmış ve sonuçlar kaydedilmiştir. Bununla beraber benzer yaş ve cinsiyette kontrol grubunun HADS skorları incelenmiş ve tüm gruplar depresyon ve anksiyete riskleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 90 hipotiroidi, 88 sağlıklı kontrol hastası toplam 178 hasta alınmıştır. Hastaların 16 tanesi aşikar, 74 tanesi subklinik hipotiroidi hastasıdır. Kontrol grubunun HADS ölçeğine göre anksiyete bozukluğu puanı ortancası 7, depresyon puanı ortancası ise 5 olup; hipotiroidi grubunda anksiyete bozukluğu puanı ortancası 9, depresyon puanı ortancası 7 saptanmıştır. Hipotiroidi grubunda HADS ölçeğine göre anksiyete bozukluğu ve depresyon varlığı sırasıyla %44,4 ve %46,7'yken bu durum sağlıklı grupta sırasıyla %21,6 ve 28,4 saptandı (p=0,001 ve p=0,012).
Özet (Çeviri)
Objective: Hypothyroidism is a condition associated with various psychiatric disorders and comorbidities, such as depression, anxiety, and cognitive impairment. This study aims to compare the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) scores of individuals with overt and subclinical hypothyroidism to those of a healthy population. Additionally, it evaluates potential changes in anxiety and depression scores following levothyroxine replacement therapy in hypothyroid patients. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted at Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital of the University of Health Sciences between 01/01/2024 and 01/08/2024. It included patients diagnosed with hypothyroidism who visited the internal medicine outpatient clinic. At the time of diagnosis, the patients completed the HADS questionnaire, and the following laboratory parameters were recorded: TSH (mIU/L), free T4 (ng/dL), free T3 (ng/dL), anti-TPO (IU/mL), and anti-thyroglobulin (IU/mL). After initiating appropriate levothyroxine therapy, the questionnaire was repeated when biochemical euthyroidism was achieved, typically within 3-6 months, and the results were documented. Additionally, the HADS scores of a control group with similar age and sex were analyzed, and all groups were compared in terms of anxiety and depression risks. Results: A total of 178 patients, including 90 with hypothyroidism and 88 healthy controls, were enrolled in the study. Among the hypothyroid patients, 16 had overt hypothyroidism, and 74 had subclinical hypothyroidism. The median anxiety score according to the HADS scale was 7, and the median depression score was 5 in the control group. In the hypothyroidism group, the median anxiety score was 9, and the median depression score was 7. The prevalence of anxiety and depression in the hypothyroid group was 44.4% and 46.7%, respectively, compared to 21.6% and 28.4% in the healthy group (p=0.001 and p=0.012).