Avrupa Birliği ülkelerinde kamu maliyesi ile ilgili göstergelerin yenilenebilir enerji üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analyzing the impact of public finance indicators on renewable energy supply in European Union countries
- Tez No: 909518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yenilenebilir enerji üretimi, sanayileşmenin neden olduğu sera gazı emisyonları, küresel ısınma, iklim değişikliği, çevre sorunları ve fosil enerji kaynaklarına dayalı enerji krizleri ile enerji güvenliği sorunlarının çözümünde kilit bir noktadır. Hükümetlerin enerji politikalarını ve yatırımlarını şekillendirmede önemli rolü üstlenmesi, yatırım maliyetlerine destek olması ve kamu gücü ile üretim faktörlerinin miktar ve oranlarını belirleyerek kaynak dağılımında etkinliği sağlaması amacıyla yenilenebilir enerji üretimine geçişte ve üretimin geliştirilmesinde kamu maliye politikalarının önemi büyüktür. Küresel yenilenebilir enerji üretiminde beklenen hızlı artış eğilimi, sürdürülebilir kalkınma ve net sıfır hedeflerine geçişte kamu desteği ve yönlendirmeleri daha da önemli hale gelmektedir. Bu çerçevede, vergi gelirleri ve kamu harcamaları önemli kamu maliyesi politika araçları olarak benimsenmektedir. Bu çalışmanın amacı, kamu maliyesi ile ilgili göstergelerden kamunun çevre koruma harcamalarının ve çevre ile ilgili vergi gelirlerinin yenilenebilir enerji üretimi üzerindeki etkisini test etmek ve yenilenebilir enerji üretiminin belirleyicisi olabilecek diğer faktörlerin etkisini araştırmaktır. Etkinin tespit edilmesi ve analiz aşamasında Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkeye ait 1995-2020 yılları arasında 26 yıllık gözlemden oluşan Panel Veri Analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizi bulgularına göre AB ülkelerinde bağımlı değişken yenilenebilir enerji üretimi üzerinde çevresel harcamaların etkisinin pozitif, çevre vergilerinin etkisinin negatif olduğu ortaya konulmaktadır. Analize, kent nüfusu oranı, kişi başına GSYH, toplam enerji üretimi ve yenilenebilir enerji tüketimi değişkenleri yıllık değişim oranları ile dahil edilmiştir. Bu analizler, yenilenebilir enerji üretimini artırmak ve teşvik etmek amacıyla kamu maliyesi ve ekonomik göstergeler üzerine odaklanılması gereken politika önerileri geliştirilmesine katkı sunarak yenilenebilir enerji fırsatlarının değerlendirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy supply is a key factor in addressing greenhouse gas emissions, global warming, climate change, environmental issues caused by industrialization and energy crises rooted in fossil fuels and energy security concerns problems. Public finance policies play a significant role in facilitating the transition to renewable energy supply and enhancing its development by supporting investment costs, shaping energy policies and investments, and ensuring efficiency in resource allocation through public authority in determining the quantity and proportion of production factors. The anticipated rapid growth trend in global renewable energy supply underscores the increasing importance of public support and guidance in achieving sustainable development and net-zero targets. In this context, tax revenues and public expenditures are adopted as important public finance policy instruments. The aim of this study is to test the impact of public finance-related indicators, specifically governments' environmental protection expenditures and environmental tax revenues, on renewable energy supply and to investigate the influence of other factors that may be determinants of renewable energy supply. To identify and analyze these impacts, a Panel Data Analysis method was used, drawing on 26 years of observations including 1995–2020 years for 27 European Union (EU) member countries. The findings of the analysis reveal that in EU countries, environmental expenditures have a positive impact on renewable energy supply, while environmental taxes have a negative impact. The analysis also includes the variables of urban population ratio, GDP per capita, total energy supply, and renewable energy consumption, measured as annual growth rates. These analyses contribute to the development of policy recommendations that focus on public finance and economic indicators to promote and enhance renewable energy supply, thereby supporting the evaluation of renewable energy opportunities.