COVID-19 pandemi döneminde işletmelerin değişen kurumsal sosyal sorumluluk alanlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation into the changing areas of corporate social responsibility of businesses during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 909546
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk işletmelerin ekonomik amaçlarına ulaşırken topluma ve paydaşlarına karşı da sorumluluklarının olduğunu ifade eden bir kavramdır. Toplum işletmelerden ekonomik, etik, yasal ve gönüllü faaliyetlerde bulunmasını beklemektedir. İşletmeler toplumun beklentilerini gerçekleştirirken kendisine de değer katmaktadır. Ancak, Covid-19 pandemi dönemi hayatın her alanında olduğu gibi işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk anlayışında da değişikliğe neden olmuştur. Bu süreçte işletmelerin toplumla ve paydaşlarıyla olan ilişkileri yeniden şekillendirmiş ve sosyal sorumluluk anlayışlarında önemli değişiklikler olmuştur. Bu kapsamda tez çalışmasında Covid-19 döneminde işletmelerin değişen kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı incelenmiştir. Türkiye'de kurularak ticari faaliyetlerini sürdüren büyük işletmelerin kurumsal web siteleri, yıllık raporları ve haber siteleri detaylı bir şekilde incelenerek bir veri kümesi oluşturulmuştur. Veri kümesi yapay zekâ ve doğal dil işleme yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu yöntemlerle işletmelerin Covid-19 dönemindeki sosyal sorumluluk projeleri ve paylaşımları detaylı bir şekilde incelenmiş, bu projelerin içeriği, etkisi ve topluma katkısı değerlendirilmiştir. Analizlerde, yapılan çalışmalar Carroll'un kurumsal sosyal sorumluluk piramidindeki göre ekonomik, etik, yasal ve gönüllü olarak ayrılmıştır. İşletmenin faaliyet yaptığı sektörün Covid-19 dönemindeki sorumluluk alanına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle sağlık ve hijyen sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler, toplum sağlığını koruma gibi alanlarda kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına önem vererek kurumsal sosyal sorumluluğun gönüllü ve etik boyutuyla ilgilenmiştir. İşletmeler Covid-19 döneminde toplumun ihtiyaçlarını karşılayarak, önemli katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility is a concept that expresses the responsibilities of businesses to society and stakeholders while achieving their economic goals. Society expects businesses to engage in economic, ethical, legal, and voluntary activities. As businesses fulfill the expectations of society, they also add value to themselves. However, the Covid-19 pandemic, as in all areas of life, has caused changes in the understanding of corporate social responsibility. During this period, businesses have reshaped their relationships with society and stakeholders, leading to significant changes in their approach to social responsibility. In this context, this thesis examines the changing understanding of corporate social responsibility of businesses during the Covid-19 period. A data set was created by thoroughly analyzing the corporate websites, annual reports, and news articles of large businesses operating in Turkey. This data set was analyzed using artificial intelligence and natural language processing methods. Through these methods, the social responsibility projects and communications of businesses during the Covid-19 period were examined in detail, and the content, impact, and contribution of these projects to society were evaluated. In the analyses, activities were categorized according to Carroll's corporate social responsibility pyramid into economic, ethical, legal, and voluntary dimensions. It was found that the sector of a business influences its area of responsibility during the Covid-19 period. Particularly, businesses in the health and hygiene sectors focused on protecting public health, emphasizing the voluntary and ethical dimensions of corporate social responsibility. Businesses made significant contributions to meeting the needs of society during the Covid-19 period.