Bürokrasi ve mülki idare amirliğinde kadın olmak
Being a woman in bureaucracy and the profession of civil administration
- Tez No: 909594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, bürokraside ve mülki idare amirliği mesleğinde kadın olmanın tarihsel, toplumsal ve mesleki boyutlarını inceleyerek, kadınların karşılaştıkları yapısal, kültürel ve bireysel engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti taşra örgütlenmesi“mülki idare sistemine”dayanmaktadır. Mülki idare sistemi, ülkenin tamamını kapsayıcı bir özelliğe sahip olmakla birlikte“yetki genişliği”ilkesine dayanmaktadır. Türk kamu yönetimi sisteminin taşra yapılanmasında, mülki idare amirleri genellikle valilik ve kaymakamlık gibi devletin ve hükümetin temsilcileri konumunda yer alarak görevlerini yerine getirmektedirler. Ülkemizde kadın ve erkek mülki idare amirlerinin sayıları karşılaştırıldığında belirgin bir eşitsizlik dikkat çekmektedir. Tez kapsamında, bir kadın olarak mülki idare amiri olmanın, bürokraside kadın olmanın ve toplumda kadın mülki idare amiri olarak yer almanın kadın mülki idare amirleri açısından nasıl algılandığını incelemek ve bu konuda kadın mülki idare amirlerinin deneyimlerini, düşüncelerini, tutumlarını feminist siyaset bilimi ve kamu yönetimi literatüründe araştırılmaktadır. Bu çalışma da aynı zamanda,“cam tavan sendromu”da ele alınmış olup, kadın mülki idare amirlerinin mesleklerinde karşılaştıkları görünmez engelleri de incelemektedir. Çalışma kapsamında, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme yöntemi ile çeşitli dönemlerden kadın mülki idare amirleri ile görüşmeler online ve yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler ile katılımcıların kendi deneyimlerinden yararlanılarak değerlendirmeler yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical, social, and professional dimensions of being a woman in bureaucracy and the profession of civil administration, focusing on the structural, cultural, and individual challenges women face. The local government organization of the Republic of Turkey is based on the“civil administration system,”which covers the entire country and operates on the principle of“administrative decentralization.”In the local organization of the Turkish public administration system, civil administrators typically hold positions such as governor or district governor, acting as representatives of the state and government. When comparing the number of male and female civil administrators in Turkey, a notable inequality is observed.The thesis explores how being a female civil administrator, being a woman in bureaucracy, and representing society as a female civil administrator are perceived by women in these roles. It investigates their experiences, thoughts, and attitudes within the framework of feminist political science and public administration literature. Furthermore, the study also addresses the“glass ceiling syndrome,”examining the invisible barriers that female civil administrators encounter in their careers. In the study, the in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used. These interviews were conducted both online and face-to-face with female civil administrators from various periods. The aim was to evaluate their experiences and derive insights from their personal narratives.