Beden eğitimi, spor ve kpss kavramlarına yönelik: Bir meta-sentez betimleme
Towards physical education, sports and kpss concepts: A meta-synthesis description
- Tez No: 909595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de spor, kpss ve beden eğitimi, kavramları ile ilgili olan araştırmaların durumunu, yapılmış araştırma bulgularından hareketle ortaya yeni verilerin konulması hedeflenmiştir. Araştırmada nicel, nitel ve karma araştırma bulgularını daha net bir şekilde ortaya koymak için nitel araştırma yöntemlerinde meta-sentez betimlemeden faydalanılmıştır. Meta-sentez çalışmanın amacına hizmet edebilecek, 2000-2024 yıllarında hazırlanmış 85 Yüksek Lisans ve Doktora Tezi ile 84 Makale olmak üzere toplam 169 çalışma nitel, nicel ve karma araştırma yöntemleri kullanılarak araştırma kapsamına alınmıştır. Toplanan verilerin daha doğru ve güvenilir şekilde işlenebilmesi amacıyla her çalışma, bu çalışmaya özgü oluşturulan kodlama sistemine uygun şekilde çalışma türü, örneklem grubu, düzey ve inceleme sıra numarasına göre kodlanmıştır. Bu kapsamda ele alınan çalışmalar, 8 ana tema altında gruplandırılmıştır. Beden eğitim ve spor, sınav kaygısı, öğretmenlik yeterlilik durumları, mevzuat ile tüm psikososyal alanlar konuları derinlemesine analiz edilerek ortaya konulmuştur. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor alanının psikososyal alanda multidisipliner bir yer teşkil ettiği için önemli olduğu, KPSS'ye hazırlık sürecinin, tüm paydaşları etkilediği, kaygı veren bir süreç olduğu, lisans eğitimlerindeki dersleri bitirmek, atanabilmek, askerlik ve evlilik gibi yoğun bir dönemde ciddi anlamda psikolojik problemler yaşandığı ve tüm bu etkenlere rağmen KPSS hazırlıklarını sürdürmekte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this context, it is aimed to explain the research on sports, KPSS and physical education concepts in Turkey and to present them in a new way based on the research shown. In the study, meta-synthesis description was used in qualitative research methods to reveal the quantitative, qualitative and mixed research findings more clearly. In order for the metasynthesis process to serve its purpose, a total of 169 studies, including 85 Master's and Doctoral Theses and 84 Articles prepared between 2000-2024, were included in the scope of the research using qualitative, quantitative and mixed research methods. In order to study the collected data more accurately and reliably, it was coded according to study type, general group, level and examination sequence number in accordance with the specific fragmentation system of this study. The works that captured this skill were grouped under 8 main themes. Physical education and sports, exam anxiety, teaching qualification status, legislation and sharing of information on all psychosocial areas were analyzed and revealed. As a result, the classification of physical education and sports is important because it constitutes a multidisciplinary place in the psychosocial field, the preparation process for KPSS, the division of all departments is a worrying process, and it can be seriously affected by intense heat such as finishing the courses in undergraduate education, being appointed, military service and marriage. There were psychological problems and despite all these factors, KPSS preparations were continuing.